X Konferencja Chirurgiczna Medycyny Praktycznej – Kraków 2017
Program
Uczestnicy otrzymują 12 punktów edukacyjnych.
Piątek, 7 kwietnia (rozwiń program)
9.00 | Rejestracja uczestników |
9.55–10.00 | Uroczyste otwarcie konferencji |
10.00–10.10 | Wystąpienie Prezesa Elekta TChP Krzysztofa Paśnika (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa) |
10.10–10.30 | Wykład inauguracyjny: Diagnostyka i leczenie kurczu wpustu
Grzegorz Wallner (Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, Uniwersytet Medyczny, Lublin) |
Sesja 1. „Chirurgia naczyniowa przychodzi w sukurs” | |
10.30–10.50 | Udar niedokrwienny mózgu – choroba chirurgiczna? Mariusz Trystuła (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II) (pokaż więcej) |
10.50–11.10 | Krwawienia i krwiaki w przestrzeni zaotrzewnowej Andrzej Brzychczy (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II) (pokaż więcej) |
11.10–11.30 | Dostęp do naczyń w okolicy górnego otworu klatki piersiowej Jarosław Kużdżał (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków; Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II) (pokaż więcej) |
11.30–12.00 | Dyskusja |
12.00–12.30 | Przerwa na kawę |
Sesja 2. „Choroby zapalne jelita – jaki panel narzędzi” | |
12.30–12.50 | Choroby zapalne jelita – spojrzenie na aktualną diagnostykę i farmakoterapię Krzysztof Gutkowski (Uniwersytet Rzeszowski) (pokaż więcej) |
12.50–13.10 | Leczenie operacyjne choroby Crohna, czyli o paradygmacie upadłym Tomasz Cegielny (Szpital Specjalistyczny im. S. Dudricka, Skawina) (pokaż więcej) |
13.10–13.30 | Leczenie operacyjne wrzodziejącego zapalenia jelita grubego: z konieczności czy dla komfortu Piotr Krokowicz (Uniwersytet Medyczny, Poznań) (pokaż więcej) |
13.30–14.00 | Dyskusja |
14.00–15.00 | Przerwa na obiad |
15.00–15.20 | Sesja satelitarna Angelini
Postępy w leczeniu zakażeń skóry i tkanek miękkich Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków) |
15.20–15.40 | Sesja satelitarna Ethicon
Zakażenie miejsca operowanego – co nowego w 2016 roku Kryspin Mitura (Szpital Miejski, Siedlce) |
Sesja 3. Sesja plenarna (chirurgiczno-anestezjologiczna):
„Leczenie ciężkich zakażeń – razem czy osobno?” | |
15.40–16.00 | Leczenie chirurgiczne zakażeń wewnątrzbrzusznych Tomasz Kruszyna (Szpital Uniwersytecki, Kraków) |
16.00–16.20 | Antybiotykoterapia zakażeń wewnątrzbrzusznych Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków) (pokaż więcej) |
16.20–16.40 | Terapia podciśnieniowa zakażeń miejsca operowanego Marcin Tusiński (Szpital Uniwersytecki, Kraków) (pokaż więcej) |
16.40–17.00 | Rola anestezjologa w leczeniu ciężkiej sepsy Mirosław Czuczwar (Uniwersytet Medyczny, Lublin) (pokaż więcej) |
17.00–17.25 | Dyskusja |
17.25–17.40 | Przerwa na kawę |
Sesja 4. „Jak to robię” | |
17.40–18.00 | Laparoskopowe wyłączenie żołądkowe na pętli Roux Andrzej Kwiatkowski (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa) (pokaż więcej) |
18.00–18.20 | Zamykanie powłok brzucha od podstaw Kryspin Mitura (Szpital Miejski, Siedlce) (pokaż więcej) |
18.20–18.40 | Przezodbytowe całkowite wycięcie mezorektum (Ta-TME) Sławomir Marecik (University of Illinois, Chicago) (pokaż więcej) |
18.40–19.10 | Dyskusja |
19.10–20.00 | Poczęstunek |
20.00 | Wieczór artystyczny: Marcin Wyrostek, Tango Corazon koncert – nie jest częścią konferencji (bilety dodatkowo płatne) |
Sobota, 8 kwietnia (rozwiń program)
Sesja 5. „Ostry dyżur z niespodzianką” | |
9.00–9.20 | Chory po operacji bariatrycznej na ostrym dyżurze Piotr Myśliwiec (Uniwersytet Medyczny, Białystok) (pokaż więcej) |
9.20–9.40 | Przedziurawienie i ciała obce w obrębie przełyku Dariusz Dziedzic (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa) (pokaż więcej) |
9.40–10.00 | Chirurg na dyżurze a służby państwowe i sądy Małgorzata Serwach (Uniwersytet Łódzki) (pokaż więcej) |
10.00–10.30 | Dyskusja |
10.30–11.00 | Sesja „Zintegrowana sala operacyjna” Włodzimierz Werchowski (Gdańsk) (pokaż więcej) |
11.00–11.30 | Przerwa na kawę |
Sesja 6. „Z endoskopią za pan brat” | |
11.30–11.50 | Nowotwory torbielowate trzustki Marcin Polkowski (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa) (pokaż więcej) |
11.50–12.10 | Co to znaczy dobra kolonoskopia Michał Kamiński (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa) (pokaż więcej) |
12.10–12.30 | Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) po zabiegach chirurgicznych Jan Pertkiewicz (Endoterapia, Warszawa) (pokaż więcej) |
12.30–13.00 | Dyskusja |
13.00–13.40 | Przerwa na obiad |
Sesja 7. „Jak to robię” | |
13.40–14.00 | Endoskopowe opanowanie krwawienia z żylaków przełyku i dna żołądka Sławomir Kozieł (Warszawski Uniwersytet Medyczny) (pokaż więcej) |
14.00–14.20 | Podstawowe techniki zaopatrzenia uszkodzenia zwieraczy odbytu Małgorzata Kołodziejczak (Warszawski Ośrodek Proktologii, Szpital św. Elżbiety) (pokaż więcej) |
14.20–14.40 | Miejscowo zaawansowane nowotwory miednicy mniejszej Andrzej Budzyński (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków) (pokaż więcej) |
14.40–15.10 | Dyskusja |
15.10 | Podsumowanie konferencji, rozdanie zaświadczeń |