X Konferencja Chirurgiczna Medycyny Praktycznej – Kraków 2017

Program


Pobierz program konferencji



Uczestnicy otrzymują 12 punktów edukacyjnych.

Piątek, 7 kwietnia (rozwiń program)

9.00 Rejestracja uczestników
9.55–10.00 Uroczyste otwarcie konferencji
10.00–10.10Wystąpienie Prezesa Elekta TChP Krzysztofa Paśnika (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)
10.10–10.30 Wykład inauguracyjny: Diagnostyka i leczenie kurczu wpustu
Grzegorz Wallner (Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej,
Uniwersytet Medyczny, Lublin)

Sesja 1. „Chirurgia naczyniowa przychodzi w sukurs”
10.30–10.50 Udar niedokrwienny mózgu – choroba chirurgiczna?
Mariusz Trystuła (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II)
(pokaż więcej)

Choć temat wykładu może nieco dziwić, to warto posłuchać o zmianach, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. Jeszcze nie tak dawno wszystkim nam kojarzył się z chorobą stricte neurologiczną. Tymczasem z każdym miesiącem zwiększa się znaczenie chirurgii w leczeniu osób z udarem niedokrwiennym mózgu.

10.50–11.10 Krwawienia i krwiaki w przestrzeni zaotrzewnowej
Andrzej Brzychczy (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II)
(pokaż więcej)

Krwawienie do przestrzeni zaotrzewnowej i krwiaki formujące się w tym właśnie miejscu są nierzadkim powikłaniem ciężkich urazów.
Tym razem doświadczony chirurg ogólny i naczyniowy w jednej osobie dr Andrzej Brzychczy, znany już uczestnikom naszych konferencji, podzieli się wiedzą, która może się przydać każdemu chirurgowi. Słowem, wszystko co chcielibyście wiedzieć o… ale boicie się zapytać. Jak rozpoznać krwawienie do przestrzeni zaotrzewnowej? Jak długo można je obserwować? Kiedy wkroczyć z interwencją?

11.10–11.30 Dostęp do naczyń w okolicy górnego otworu klatki piersiowej
Jarosław Kużdżał (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków;
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II)
(pokaż więcej)

Jazda na motocyklu cieszy się coraz większą popularnością, a jednym z następstw tego zjawiska jest zwiększanie się liczby ofiar wypadków drogowych z obrażeniami w okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Częste wskazanie do interwencji chirurgicznej w tej okolicy stanowią uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kto choć raz podjął próbę dotarcia choćby do naczyń podobojczykowych, ten wie, że nie jest to rzecz prosta. O tym, jak uzyskać dostęp do naczyń krwionośnych w okolicy górnego otworu klatki piersiowej, o czym pamiętać i jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach, opowie kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UJ CM w Krakowie prof. Jarosław Kużdżał.

11.30–12.00 Dyskusja
12.00–12.30Przerwa na kawę

Sesja 2. „Choroby zapalne jelita – jaki panel narzędzi”
12.30–12.50 Choroby zapalne jelita – spojrzenie na aktualną diagnostykę i farmakoterapię
Krzysztof Gutkowski (Uniwersytet Rzeszowski)
(pokaż więcej)

W ostatnich latach w diagnostyce i leczeniu chorób zapalnych jelit dokonała się prawdziwa rewolucja. Pojawiło się wiele nowych preparatów, do których dostęp ma coraz liczniejsza grupa pacjentów w Polsce. Na czym polegają owe zmiany w rozpoznaniu chorób zapalnych jelit? Czy kolonoskopia to wciąż podstawowa metoda diagnostyczna? Czego można się dowiedzieć na podstawie rezonansu magnetycznego? Czy podstawą leczenia pozostają glikokortykosteroidy? Czy leki biologiczne to panaceum na choroby zapalne jelit? Wątpliwości w tym względzie postara się rozwiać kierownik Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Krzysztof Gutkowski.

12.50–13.10 Leczenie operacyjne choroby Crohna, czyli o paradygmacie upadłym
Tomasz Cegielny (Szpital Specjalistyczny im. S. Dudricka, Skawina)
(pokaż więcej)

Przez wiele lat sądziliśmy, że operacyjne leczenie z powodu choroby Crohna jest właściwym postępowaniem w szczególnej grupie chorych. Czy tak jest nadal? Czy rzeczywiście chirurgia to najlepsze rozwiązanie? A może coś się zmieniło?
Warto wysłuchać wykładu chirurga praktyka, który od wielu lat z powodzeniem pomaga pacjentom cierpiącym na chorobę Crohna.

13.10–13.30 Leczenie operacyjne wrzodziejącego zapalenia jelita grubego: z konieczności czy dla komfortu
Piotr Krokowicz (Uniwersytet Medyczny, Poznań)
(pokaż więcej)

Operacyjne leczenie chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego spędza nieraz sen z powiek i stanowi poważne wyzwanie nawet dla doświadczonych chirurgów. Tym bardziej warto skorzystać z okazji, posłuchać tego wystąpienia i wziąć udział w dyskusji z jednym z najbardziej doświadczonych polskich chirurgów kolorektalnych.

13.30–14.00 Dyskusja
14.00–15.00Przerwa na obiad

15.00–15.20Sesja satelitarna Angelini
Postępy w leczeniu zakażeń skóry i tkanek miękkich
Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)

15.20–15.40Sesja satelitarna Ethicon
Zakażenie miejsca operowanego – co nowego w 2016 roku
Kryspin Mitura (Szpital Miejski, Siedlce)

Sesja 3. Sesja plenarna (chirurgiczno-anestezjologiczna):
„Leczenie ciężkich zakażeń – razem czy osobno?”
15.40–16.00 Leczenie chirurgiczne zakażeń wewnątrzbrzusznych
Tomasz Kruszyna (Szpital Uniwersytecki, Kraków)
16.00–16.20 Antybiotykoterapia zakażeń wewnątrzbrzusznych
Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Obok odpowiedniego postępowania chirurgicznego właściwie dobrane leczenie antybiotykami stanowi element podstawowego postepowania terapeutycznego u chorych z zakażeniami wewnątrzbrzusznymi. Jaki antybiotyk wybrać w pierwszym rzucie leczenia? Jak go podać? Czy czas wlewu dożylnego ma znaczenie? Kiedy podjąć decyzję o zmianie antybiotyku? Jak długo go stosować? Farmakoterapia w przystępnej i zrozumiałej formie to znak rozpoznawczy dr. Jarosława Woronia. Nie inaczej będzie i w tym roku.

16.20–16.40 Terapia podciśnieniowa zakażeń miejsca operowanego
Marcin Tusiński (Szpital Uniwersytecki, Kraków)
(pokaż więcej)

Leczenie zakażeń miejsca operowanego u chorych z zakażeniami wewnątrzbrzusznymi zawsze jest trudne. O tym, jak można je wspomóc, wykorzystując opatrunki podciśnieniowe, na co zwrócić szczególną uwagę, jakich błędów nie popełnić, jakie można osiągnąć wyniki, stosując tę technikę leczenia, opowie doświadczony praktyk dr Marcin Tusiński. Tego wykładu nie można przegapić.

16.40–17.00 Rola anestezjologa w leczeniu ciężkiej sepsy
Mirosław Czuczwar (Uniwersytet Medyczny, Lublin)
(pokaż więcej)

Chorzy z ciężkimi zakażeniami wewnątrzbrzusznymi często leczeni są na oddziale intensywnej terapii. Wspólna opieka sprawowana przez chirurga i anestezjologa ma być szansą na lepsze wyniki leczenia. O tym jak w leczeniu ciężkiej sepsy może pomóc anestezjolog, jakimi metodami leczenia dysponuje i co zrobić, aby przedstawicielom obu specjalności (współ)pracowało się lepiej, opowie chętnie działający w kooperacji z chirurgami dr hab. Mirosław Czuczwar z Lublina.

17.00–17.25 Dyskusja

17.25–17.40Przerwa na kawę

Sesja 4. „Jak to robię”
17.40–18.00 Laparoskopowe wyłączenie żołądkowe na pętli Roux
Andrzej Kwiatkowski (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)
(pokaż więcej)

Chirurgia metaboliczna z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Laparoskopowy zabieg wyłączenia żołądkowego na pętli Roux – w chirurgicznym slangu gastric by-pass – od wielu lat określa się mianem złotego standardu. Doktor Andrzej Kwiatkowski krok po kroku przedstawi prawidłowy sposób wykonania tej operacji, z uwzględnieniem kolejnych jej etapów. Prelegent zdradzi wiele szczegółów ze swojego warsztatu. To wystąpienie, bogato ilustrowane filmami, pozwoli przygotować się do rozpoczęcia wykonywania tych operacji i uniknąć często popełnianych błędów.

18.00–18.20 Zamykanie powłok brzucha od podstaw
Kryspin Mitura (Szpital Miejski, Siedlce)
(pokaż więcej)

Wydaje się, że chirurg wie, jak prawidłowo zamykać powłoki brzucha, ale każdy nieraz zastanawiał się, czy na pewno robi to dobrze i czy nie wymyślono może czegoś nowego.
Okazuje się, że ostatnie lata przyniosły sporo ciekawych wyników badań i nowych obserwacji w tym względzie. Wykład dr. Kryspina Mitury może zaskoczyć wielu z nas. Mamy nadzieję wniesie też sporo nowego do codziennej praktyki chirurgicznej na naszych oddziałach. Czy zamykać otrzewną? Czy powięź szyć szwem ciągłym czy „loopem”, a może szwami pojedynczymi? To tylko niektóre z pytań, na które poznamy odpowiedź. Ten wykład to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich chirurgów.

18.20–18.40 Przezodbytowe całkowite wycięcie mezorektum (Ta-TME)
Sławomir Marecik (University of Illinois, Chicago)
(pokaż więcej)

Wyniki kolejnych badań naukowych oraz doniesienia z coraz liczniejszych ośrodków wykonujących zabiegi operacyjnego przezodbytowego całkowitego wycięcia mezorektum (Ta-TME) dowodzą, że w przypadku starannie kwalifikowanych chorych na raka odbytnicy jest to bardzo dobra metoda leczenia. Jakich chorych można zakwalifikować do tego rodzaju zabiegu? Jakie są korzyści płynące z operacji tym sposobem i jakie są ograniczenia w kwalifikacji do niej? Choć zapewne nie jest to rodzaj zabiegu, jaki będziemy wykonywać wszyscy, to jednak warto być na bieżąco ze zmianami, jakie dokonują się w chirurgii na naszych oczach.

18.40–19.10 Dyskusja
19.10–20.00Poczęstunek

20.00Wieczór artystyczny: Marcin Wyrostek, Tango Corazon
koncert – nie jest częścią konferencji (bilety dodatkowo płatne)


Sobota, 8 kwietnia (rozwiń program)

Sesja 5. „Ostry dyżur z niespodzianką”
9.00–9.20 Chory po operacji bariatrycznej na ostrym dyżurze
Piotr Myśliwiec (Uniwersytet Medyczny, Białystok)
(pokaż więcej)

Z każdym rokiem przybywa w Polsce otyłych leczonych operacyjnie. Zwiększa się zatem prawdopodobieństwo, że na pełniony przez nas dyżur trafi chory po przebytej operacji bariatrycznej. Prawidłowe postępowanie diagnostyczne nie jest w tej grupie chorych proste. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę, o czym nie zapomnieć, opowie przedstawiciel liczącego się w Polsce białostockiego ośrodka bariatrycznego.

9.20–9.40 Przedziurawienie i ciała obce w obrębie przełyku
Dariusz Dziedzic (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa)
(pokaż więcej)

Choć chorzy z przedziurawieniem przełyku czy ciałem obcym w jego obrębie nieczęsto trafiają na ostry dyżur, jednak gdy się już pojawią, prawidłowe postępowanie diagnostyczne i lecznicze nierzadko sprawia spore problemy. Gdy w walce o życie liczy się każda minuta, musimy być pewni swoich decyzji. Warto odświeżyć swoją wiedzę, dowiedzieć się o najnowszych osiągnięciach torakochirurgii, aby móc zapewnić optymalne postępowanie.

9.40–10.00 Chirurg na dyżurze a służby państwowe i sądy
Małgorzata Serwach (Uniwersytet Łódzki)
(pokaż więcej)

Przyszło nam żyć w czasach gdy chirurg prócz olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i szczęścia do spokojnego wykonywania swojego zawodu potrzebuje dobrego prawnika. O tym jak postępować w kontaktach ze służbami państwowymi i jak najlepiej zadbać o swoje interesy przed sądem, opowie znana uczestnikom naszej konferencji ceniona mecenas Małgorzata Serwach. To wykład, którego na pewno trzeba wysłuchać.

10.00–10.30 Dyskusja
10.30–11.00Sesja „Zintegrowana sala operacyjna”
Włodzimierz Werchowski (Gdańsk)
(pokaż więcej)

Sala operacyjna jest sercem oddziału chirurgicznego. Z każdym rokiem warunki, w jakich możemy pracować na bloku operacyjnym, zmieniają się na lepsze. O tym, na co zwrócić uwagę, planując remont sali operacyjnej na swoim oddziale, jakie nowinki techniczne można do niej wprowadzić i co z tego wynika dla naszej pracy na co dzień, dowiemy się w trakcie krótkiej sesji.

11.00–11.30Przerwa na kawę

Sesja 6. „Z endoskopią za pan brat”
11.30–11.50 Nowotwory torbielowate trzustki
Marcin Polkowski (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa)
(pokaż więcej)

Z każdym rokiem do chirurgów trafia coraz więcej chorych na nowotwór trzustki. Za sprawą dynamicznego rozwoju metod endoskopowego obrazowania z wykorzystaniem ultrasonografii dużą grupę stanowią osoby z nowotworami torbielowatymi trzustki. O tym, co to jest IPMN i czy zawsze musi być operowany, czym różni się od MCM, opowie jeden z najlepszych polskich endosonografistów dr hab. Marcin Polkowski. To wykład przydatny dla każdego chirurga.

11.50–12.10 Co to znaczy dobra kolonoskopia
Michał Kamiński (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa)
(pokaż więcej)

Wielu z nas, chirurgów, wykonuje badania endoskopowe. Ważną ich część stanowią badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. O tym, jak poprawnie i sprawnie wykonać kolonoskopię, na co zwrócić uwagę, aby było to badanie wysokiej jakości, i co zrobić, żeby nie przeoczyć wczesnego raka jelita grubego, opowie dr Michał Kamiński z warszawskiego Centrum Onkologii. Polecamy uwadze ten wykład, który wpisuje się w krąg tematyczny „jak uniknąć” błędów, powikłań i niepowodzeń.

12.10–12.30 Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) po zabiegach chirurgicznych
Jan Pertkiewicz (Endoterapia, Warszawa)
(pokaż więcej)

Z każdym rokiem zwiększa się liczba chorych poddanych operacjom zmieniającym anatomię w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Czy to wskutek gastrektomii czy zabiegów wyłączenia żołądkowego dostęp niezbędny dla endoskopowych metod diagnostycznych i leczniczych takich jak endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia staje się znacznie utrudniony. Co zrobić, gdy potrzebujemy wykonać badanie u takich pacjentów? Jaka metoda jest najlepsza? Czy mamy szansę na powodzenie? Zapraszamy na wykład znakomitego endoskopisty i chirurga dr. Jana Pertkiewicza.

12.30–13.00 Dyskusja
13.00–13.40Przerwa na obiad

Sesja 7. „Jak to robię”
13.40–14.00 Endoskopowe opanowanie krwawienia z żylaków przełyku i dna żołądka
Sławomir Kozieł (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Wśród procedur endoskopowych wykonywanych przez chirurgów tamowanie krwawienia jest jedną z najtrudniejszych. Gdy dotyczy krwawienia z żylaków przełyku i dna żołądka, okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Jak sobie w takich sytuacjach poradzić, na co zwrócić uwagę, aby interwencja przebiegła sprawnie, opowie osoba z bardzo bogatym doświadczeniem w tym względzie, dr Sławomir Kozieł.

14.00–14.20 Podstawowe techniki zaopatrzenia uszkodzenia zwieraczy odbytu
Małgorzata Kołodziejczak (Warszawski Ośrodek Proktologii, Szpital św. Elżbiety)
(pokaż więcej)

Tradycyjnie już tegoroczne spotkanie zamknie wykład proktologiczny, który wygłosi ceniona specjalistka, bardzo lubiana przez uczestników naszej konferencji dr hab. Małgorzata Kołodziejczak. O tym, że uszkodzenia zwieraczy odbytu to istotny problem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ciekawe filmowe prezentacje z komentarzem doświadczonego praktyka to mocny i ważny akcent na koniec konferencji.

14.20–14.40 Miejscowo zaawansowane nowotwory miednicy mniejszej
Andrzej Budzyński (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Leczenie miejscowo zaawansowanych nowotworów miednicy mniejszej to duży problem kliniczny i realne wyzwanie nawet dla wprawnych i doświadczonych chirurgów. Wraz z rozwojem leczenia wspomagającego coraz większa grupa chorych spełnia kryteria kwalifikacji do operacji. Jak poruszać się w trudnym ograniczonym polu operacyjnym? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czego unikać? Na te i inne pytania odpowie podczas swojego wystąpienia doświadczony praktyk i ceniony przez słuchaczy prelegent.

14.40–15.10 Dyskusja
15.10Podsumowanie konferencji, rozdanie zaświadczeń