Test kwalifikujący do kursu Postępowanie w udarach

Po wypełnieniu testu podsumowanie zostanie wysłane na podany adres email.

1. 28–letni mężczyzna zgłosił się na SOR z powodu zawrotów głowy i nudności, które występują od kilku tygodni i stale narastają, nie zależą od pozycji ciała. Objawy móżdżkowe są ujemne i nie udaje się wywołać oczopląsu. Po wykonaniu badań dodatkowych postawiono rozpoznanie prolaktynomy. Jaki receptor jest wykorzystywany przez leki, które mogą spowodować zmniejszenie rozmiarów guza?

2. Które z poniższych stwierdzeń jest fałszywe w odniesieniu do rzucawki i stanu przedrzucawkowego?

3. 28-letni mężczyzna zgłosił się na SOR po ukąszeniu przez kleszcza. Tydzień wcześniej przebywał w Borach Tucholskich. Dzisiaj znalazł kleszcza w lewym dole pachowym. Usunął go samodzielnie przed przyjęciem na SOR. Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe?

4. 7-letni chłopiec, bez wywiadu chorobowego, został przyjęty na SOR z powodu bólu kolan, łokci i brzucha występującego od 2 dni. W dniu zgłoszenia wystąpiła osutka na kończynach dolnych chłopca podejrzewa się plamicę Schonleina Henocha. Jaki rodzaj nadwrażliwości powoduje wystąpienie plamicy?

5. W elektrowni atomowej doszło do eksplozji z wystąpieniem promieniowania gamma. Na SOR zgłaszają się osoby z okolicy obawiające się napromieniowania. Który z poniższych przypadków jest najpoważniejszy?

6. Chory ze schyłkową niewydolnością nerek przywieziony w zatrzymaniu krążenia na SOR. Przy przyjęciu nie ma wyczuwalnego tętna, a na monitorze widoczny jest zapis EKG z szerokimi zespołami QRS. Jakie postępowanie będzie najwłaściwsze po zabezpieczeniu dróg oddechowych, wdrożeniu zabiegów resuscytacyjnych, wykonaniu defibrylacji i podaniu leków wazopresyjnych?

7. 26-letnia kobieta zgłasza się na SOR z powodu narastającego osłabienia i zmniejszenia laktacji miesiąc po urodzeniu zdrowego dziecka. Skarży się również na częste epizody drżeń mięśniowych, pocenie i splątanie. W badaniu przedmiotowym chora jest pobudzona, splątana, wymaga częstego powtarzania zadawanych pytań. Parametry życiowe: ciśnienie tętnicze 95/60 mm Hg, częstość oddechów 14 /min, akcja serca 58/min, temperatura ciała 35,1°C, glikemia 54 mg%. Podejrzewa się poporodową niewydolność przysadki i zlecono badania. Wstępne leczenie powinno polegać na podaniu:

8. Dwóch himalaistów jest w trakcie 4. dnia wspinaczki na K1. Obaj poprzedniego dnia czuli się dobrze. Dzisiaj jeden z nich zauważył, że kolega nie jest w stanie usiedzieć w czasie przerwy na picie płynów, wygląda na zamroczonego i zawraca się w pozycji stojącej. Przy próbie dalszej wspinaczki potyka się i upada na plecy. Zakładając, że dostępne są wszystkie poniższe sposoby postępowania, co powinien zrobić zdrowy himalaista?

9. 65-letni mężczyzna chory na nadciśnienie tętnicze trafia na SOR, przywieziony przez córkę. Przez ostatnie kilka miesięcy występowały u niego problemy z utrzymaniem moczu, zaburzenia pamięci, które były kojarzone z „podeszłym wiekiem”. W ostatnim miesiącu zaczął często tracić równowagę i upadać, co wywołało niepokój córki. W badaniu przedmiotowym chory nie ma zaburzeń mowy, porusza się małymi krokami. Jaki jest najbardziej prawdopodobny mechanizm chorobowy?

10. 60-letni mężczyzna nadużywający przewlekle alkoholu zgłosił się z powodu bólu brzucha. Gorączkuje do 39,3°C, ciśnienie tętnicze wynosi 95/50 mm Hg. Nasuwa się podejrzenie ostrego zapalenia trzustki. Wyniki badań laboratoryjnych: glukoza z palca 350 mg%, leukocyty 23 000/ul, AspAT 300 U/l, AlAT 230 U/l. Jakiego oznaczenia brakuje do oceny ryzyka zgonu w skali Ransona?

Podaj adres email, na który zostanie wysłane podsumowanie: