Neurologia 2016 – XII Krajowa Konferencja Szkoleniowa "Praktyczna diagnostyka różnicowa chorób układu nerwowego"

Warsztaty

Warsztaty odbywaj się na terenie Hotelu Gromada, dla uczestników Konferencji udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Uczestnictwo należy zgłaszać po uiszczeniu opłaty za konferencję:    telefonicznie: 12 293 40 04    pocztą elektroniczną: neurologia@mp.pl
Tematy:

Elektromiografia i elektroneurografia
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr n. med. Monika Ostrowska
Terminy do wyboru: piątek 16.10–17.30 lub sobota 9.30–10.50
Opis: podczas warsztatów omówione zostanie zastosowanie badań przewodnictwa nerwowego i elektromiograficznego w diagnostyce chorób nerwowo-mięśniowych, z przedstawieniem nieprawidłowości występujących w różnych typach uszkodzeń. Następnie szczegółowo zostanie omówiona diagnostyka elektrofizjologiczna najczęstszych zespołów z ucisku, polineuropatii (zespół Guillaina-Barrégo, przewlekła zapalna polineuropatia demielinizacyjna, wieloogniskowa neuropatia ruchowa, neuropatia w zapaleniu naczyń, neuropatia po chemioterapii, neuropatia paranowotworowa), uszkodzeń pierwotnie mięśniowych (dystrofie miotoniczne, miopatie zapalne), chorób złącza nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona), chorób z kręgu rdzeniowych zaników mięśni u dorosłych oraz SLA. Zaprezentowane będą wyniki badań w poszczególnych zespołach/schorzeniach. Warsztaty są kierowane do osób, które nie zajmują się na co dzień diagnostyką elektrofizjologiczną obwodowego układu nerwowego, jak i do początkujących elektromiografistów.

Leczenie spastyczności toksyną botulinową
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz
Terminy do wyboru: piątek 16.10–17.30 lub sobota 13.10–14.30
Opis: warsztat będzie miał formę wykładu i prezentacji przypadków video. Skierowany dla początkujących mający na celu przedstawienie zasad kwalifikacji i leczenia w programie lekowym spastyczności poudarowej kończyny górnej (całej - od barku do palców), ustalania indywidualnego celu terapeutycznego oraz przedstawienie zasad opieki nad pacjentem po leczeniu toksyną botulinową (w tym elementy fizjoterapii w postaci zalecanych ćwiczeń do samodzielnego wykonywania przez pacjenta w warunkach domowych).

Pułapki EEG - jak odróżnić artefakty od wyładowań napadowych
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr n. med. Magdalena Bosak
Terminy do wyboru: sobota 9.30–10.50 lub 11.20–12.40
Opis: podczas warsztatów zostaną przedstawione różne rodzaje artefaktów fizjologicznych i niefizjologicznych rejestrowanych podczas badania EEG, sposoby ich eliminacji w trakcie trwania badania oraz w trakcie odczytu badania. W drugiej części spotkania omówione zostaną przypadki pacjentów, u których badanie EEG umożliwiło postawienie ostatecznego rozpoznania (lub wykluczenie choroby neurologicznej), natomiast występujące w trakcie zapisu artefakty wymagały różnicowania z patologicznymi potencjałami pochodzenia mózgowego oraz prawidłowymi wzorami EEG.

Leczenie stwardnienia rozsianego
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr n. med. Katarzyna Kurowska
Terminy do wyboru: sobota 11.20–12.40 lub 13.10–14.30
Opis: w ramach warsztatów zostanie przedstawiony program leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce, zarówno dotyczącego I jak i II linii leków, oraz o ewentualnych planach na najbliższą przyszłość co do nowych leków. Omówione zostaną również trudności w trakcie monitorowania leczenia.

Zawroty głowy
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr n. med. Beata Błażejewska-Hyżorek
Terminy do wyboru: piątek 10.40–12.00 lub 13.10–14.30
Opis: zawroty głowy to jeden z częstszych problemów, z którym musi się zmierzyć neurolog, zarówno ten pracujący w ambulatorium jak i ten na izbie przyjęć. Wiadomo z literatury, że diagnostyka zawrotów głowy wciąż pozostawia wiele do życzenia – nie umiemy rozpoznać łagodnych położeniowych zawrotów głowy – najczęstszej przyczyny vertigo u dorosłych, mamy duży problem, jak odróżnić ośrodkowe i obwodowe pochodzenia zawrotów. Okazuje się, że kilka prostych testów, możliwych do wykonania przy łóżku chorego, właściwie zinterpretowanych, może stanowić narzędzie diagnostyczne czulsze nawet od badań neuroobrazowych przy podejrzeniu udaru z tylnego kręgu. Wykonanie testów prowokacyjnych przy podejrzeniu łagodnych położeniowych zawrotów głowy zajmuje około 11 minut a przede wszystkim daje od razu możliwość skutecznej terapii przy zastosowaniu manewrów uwalniających. Warsztaty składają się z dwóch części – jedna poświęcona jest głównie różnicowaniu ośrodkowych i obwodowych zawrotów z dokładnym omówieniem poszczególnych cech oczopląsu i innych zaburzeń gałkoruchowych oraz przedstawieniem elementów badania HINTS (Head Impulse, Nystagmus, Test of Skew) oraz HINTS plus, z licznymi prezentacjami video. Druga część obejmuje diagnostykę łagodnych położeniowych zawrotów głowy ze szczegółowym opisem
i przedstawieniem testów prowokacyjnych, ich interpretację oraz terapię – z zastosowaniem manewrów uwalniających.

Neuroobrazowanie
    (rozwiń informacje o warsztacie)
   Prowadzenie: dr hab. n. med. Adam Kobayashi
Terminy do wyboru: piątek 10.40–12.00 lub 13.10–14.30
Opis: mechaniczna trombektomia w ciągu ostatniego roku stała się standardem postępowania w udarze niedokrwiennym mózgu przebiegającym z niedrożnością dużych pni tętniczych. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną wyniki badań klinicznych, oraz techniki wykonania mechanicznej trombektomii. Ponadto zostaną przedstawione nowości z zakresu neuroradiologii zabiegowej.