XXXVIII Zjazd Towarzystwa Internistów Polskich; XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa TIP "Postępy w chorobach wewnętrznych" - INTERNA 2016

Zapraszamy na wystawę -
Medycyna w sztuce

play Wszyscy uczestnicy konferencji za okazaniem identyfikatora mogą bezpłatnie zwiedzać wystawę w dniach 20-22 maja 2016 roku. W niedzielę 22 maja o godzinie 12.00 zapraszamy uczestników na bezpłatne oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kraków, ul. Lipowa 4
Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 11.00–19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00)

Medycyna w sztuce



Od 22 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK będzie można oglądać ekspozycję Medycyna w sztuce. To kolejna wystawa MOCAK-u z serii konfrontującej terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Medycyna dotyczy każdego momentu i każdego aspektu życia człowieka. Udziela pomocy i zmusza do refleksji. Prace prezentowane na wystawie poruszają temat choroby, bólu, terapii, opieki i współczucia oraz relacji pacjenta i lekarza.

Dzieła prezentowane w MOCAK-u przygotowane są różnymi technikami. Zwiedzający będą mogli zapoznać się między innymi z obrazami olejnymi Marka Gilberta, które powstały we współpracy z profesorem Iainem Hutchisonem, zajmującym się chirurgią estetyczną. Ukazanie realnego wizerunku zdeformowanych twarzy pacjentów miało wartość terapeutyczną i służyło podniesieniu poczucia ich własnej wartości. Nikita Shalennyi wykonał z kolei zainscenizowaną fotografię na podstawie Lekcji anatomii doktora Tulpa (1632) Rembrandta, stanowiącej upamiętnienie publicznej sekcji zwłok, które rokrocznie odbywały się w Amsterdamie. W XVII wieku takie pokazy były popularne w całej Europie, gromadząc żądną wiedzy bądź wrażeń publikę. Prezentacje podlegały teatralizacji, a instrumentarium medyczne spełniało funkcję rekwizytów. Prowadzącemu zależało na ukazaniu ludzkiej anatomii w sposób widowiskowy. We współczesnej adaptacji kompozycji lekarza i obserwatorów zastąpili zamaskowani funkcjonariusze sił specjalnych. Przedmiotem bezkrwawej autopsji jest elegancko ubrany mężczyzna, który zajął miejsce zwłok złodzieja z pierwowzoru.

Wszystkie wątki i problemy współczesnej medycyny zostały poruszone w prawie 200 różnorodnych dziełach sprowadzonych do Krakowa z muzeów, galerii oraz prywatnych zbiorów. Na wystawie można obejrzeć prace światowej sławy artystów, między innymi Mariny Abramović, Meret Oppenheim, ORLAN, ale także polskich twórców – Wilhelma Sasnala czy Roberta Kuśmirowskiego.

Wystawa będzie otwarta do 2 października 2016 roku.