Krakowska Jesień Pediatryczna 2016 - XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa

Program


Pobierz program konferencji

Uczestnicy otrzymują 14 punktów edukacyjnych

Piątek, 23 września

(rozwiń program)


7.30–8.50 Rejestracja uczestników
8.50–9.00 Uroczyste otwarcie konferencji
dr n. med. Jacek Mrukowicz (Redaktor Naczelny „Medycyny Praktycznej Pediatrii”),
prof. Jacek J. Pietrzyk (Klinika Chorób Dzieci, CM UJ, Kraków)


Sesja 1. Przewodniczący: prof. Jacek J. Pietrzyk (Klinika Chorób Dzieci, CM UJ, Kraków)
9.00–9.30 Wykład inauguracyjny: Rozpoznawanie i leczenie in utero wad wrodzonych – teraźniejszość i przyszłość
prof. Maria Respondek-Liberska (Zakład Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych, Uniwersytet Medyczny, Łódź)
(pokaż więcej)

W wykładzie inauguracyjnym prof. Maria Respondek-Liberska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – czołowy ekspert w Polsce w dziedzinie diagnostyki i leczenia wad wrodzonych – wyjaśni, które wady można aktulanie leczyć in utero i do którego ośrodka w Polsce skierować ciężarną w zależności od rozpoznania. Jakich wyników można się spodziewać? Czy możliwości w Polsce bardzo się różnią od tych w wiodących krajach na świecie? Jakie badania prenatalne warto wykonywać w świetle pojawiających się nowych możliwości i kiedy je zlecić? A jakie nowe możliwości widać na horyzoncie? Pediatrzy i lekarze rodzinni często doradzają rodzicom przy podejmowaniu decyzji, dlatego z wykładu skorzystają nie tylko neonatolodzy. A czy Ty wiesz, co odpowiedzieć zaniepokojonym rodzicom, którzy – mając do Ciebie zaufanie – zapytaliby o radę?


9.30–9.55 Żywienie wcześniaków i noworodków hipotroficznych – od szpitala po POZ
lek. Katarzyna Nowicka, dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska (Klinika Neonatologii, Warszawski UM)
9.55–10.20 Aktualne kliniczne zastosowania probiotyków i wskazania do przeszczepu mikrobioty
prof. Hanna Szajewska (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)
(pokaż więcej)

Myślisz, że wiesz już wszystko o tym, kiedy, u kogo i jaki probiotyk zastosować? A może to tylko złudzenie? Przekonaj się i skonfrontuj swoją wiedzę z aktualnymi informacjami podczas wykładu prof. Hanny Szajewskiej z Warszawy, światowego eksperta w tej dziedzinie. Nie zgub się w gąszczu pozornie podobnych preparatów, wybierz ten najskuteczniejszy. A jeśli rodzice Twojego pacjenta zapytają o przeszczep mikrobioty? Czy i kiedy rozważyć ten zabieg? Gdzie kierować pacjentów w Polsce? Czy udowodniono skuteczność i bezpieczeństwo tej procedury oraz ustalono standardy jej przeprowadzania? Jak przebiega technicznie oraz w jaki sposób pozyskuje się i przygotowuje materiał? Jakie są powikłania? Czy na pewno wiesz, co odpowiedzieć? Przyjdź i posłuchaj – to nie będzie standardowe wystąpienie jakich wiele.


10.20–10.50 Bezpieczna i skuteczna płynoterapia dożylna w najczęstszych stanach klinicznych – praktyczny przewodnik dla opornych
dr n. med. Marta Sibilska, prof. Janusz Książyk (Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych IP CZD, Warszawa)
(pokaż więcej)

1000 ml cennych rad o nawadnianiu dożylnym. Czy rzeczywiście robimy to zgodnie z aktualną wiedzą? Czy zawsze należy wykonać badania laboratoryjne przed jego rozpoczęciem? Czy można tak nawadniać dziecko w warunkach ambulatoryjnych, w przychodni lub w domu? Dr n. med. Marta Sibilska i prof. Janusz Książyk z Kliniki Pediarii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” zaprezentują praktyczny przewodnik przeznaczony nie tylko dla „szpitalników”. Dowiesz się także jak prowadzić nawadnianie i.v. i jak monitorować chorego; jak rozumieć osmolarność płynu dożylnego (standardowo w Polsce w płynach stosuje się dodatkowo glukozę, która wpływa na osmolarność in vitro, ale nie in vivo, gdyż jest szybko wychwytywana przez komórki i nie wpływa na osmolalność osocza; w piśmiennictwie takie płyny uznaje się za hipoosmolarne, a ich stosowanie jest związane z ryzykiem hiponatremii); jakie konkretnie płyny stosować w kwasicy ketonowej, w odwodnieniu w przebiegu biegunki, w hiperglikemii, hiponatremii, hipernatremii; czy konieczne jest monitorowanie parametrów „nerkowych”; kiedy nawadnianie i.v. może być bolesne; jakie są skutki niepożądane nawadniania i.v. i jak ich uniknąć.


10.50–10.55 Quiz pediatryczny cz. 1
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
10.55–11.15 Dyskusja

11.15–11.35 Przerwa

Sesja 2. Przewodnicząca: prof. Hanna Szajewska (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)
11.35–12.05 Opieka nad dzieckiem po operacji wrodzonej wady serca – rola pediatry i lekarza rodzinnego
prof. Aldona Siwińska (Klinika Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej, UM Poznań)
12.05–12.35 Opieka nad dzieckiem po leczeniu nowotworu złośliwego – od POZ po specjalistę
prof. Michał Matysiak (Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Warszawski UM)
12.35–13.05 Dziecko z cukrzycą w gabinecie pediatry i lekarza rodzinnego – choroba o ostrym przebiegu, zabieg operacyjny, wysiłek fizyczny
dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)
(pokaż więcej)

Ostra choroba gorączkowa, nagła operacja i wysiłek fizyczny – 3 powszechne problemy, w których pediatra i lekarz rodzinny zaoszczędzą kłopotów dziecku z cukrzycą. Dokładną receptę na to jak modyfikować insulinoterapię i zasady żywienia w okresie przed, w trakcie i po tych zdarzeniach wypisze dla Państwa dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska z zespołu diabetologicznego Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautorka najnowszych wytycznych ISPAD.


13.05–13.30 Praktyczny algorytm postępowania w zaparciu u dzieci
dr hab. n. med. Andrea Horvath (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)
13.30–13.35 Quiz pediatryczny cz. 1 – odpowiedź i komentarz
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
13.35–13.55 Dyskusja

13.55–14.35 Przerwa i poczęstunek

14.00–14.30 Debata: Optymalna profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K u niemowląt – zadania dla neonatologa, pediatry i lekarza rodzinnego
Prowadzący: dr n. med. Jacek Mrukowicz
(pokaż więcej)

Debata z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz innych zaproszonych ekspertów. Kontrowersje wokół nowych polskich zaleceń, dane naukowe, argumenty i wreszcie ... proste zadania dla lekarzy na wszystkich szczeblach organizacyjnych opieki zdrowotnej. Posłuchaj debaty w pierwszy dzień konferencji i poznaj w 30 minut jasne zasady oparte na najbardziej wiarygodnych danych naukowych, a także opinię prawnika, czy kontrowersyjne zalecenia mają jakiekolwiek implikacje prawne dla Twojej praktyki.


14.35–15.15 Sesja satelitarna firmy Sandoz
Kiedy amoksycylina nie wystarczy? Leczenie zakażeń układu oddechowego u dzieci w świetle rekomendacji 2016
dr n. med. Maria Kotowska (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)

15.20–15.50 Sesja satelitarna firmy GSK
Szczepienie przeciw rotawirusom – historia światowego sukcesu
Volter Vetter, MD (Global Medical Affairs, GSK Vaccines)
(wykład w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem polskim)
Nowe możliwości profilaktyki inwazyjnej choroby meningokokowej
dr n. med. Daniel Budzyński (Dział Medyczny, GSK Polska)

15.55–16.25 Sesja satelitarna firmy Teva
Pierwsze polskie rekomendacje postępowania w astmie wczesnodziecięcej – omówienie kwestionariusza rozpoznawania choroby (KOMPAS POZ)
prof. Zbigniew Doniec (Klinika Pneumonologii, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Rabka-Zdrój)

16.25–16.45 Przerwa

Sesja 3. Przewodnicząca: dr n. med. Hanna Czajka (Poradnia Chorób Zakaźnych, Szpital
im. św. Ludwika, Kraków)

16.45–17.15 Aktualne zasady postępowania w sepsie u dzieci i młodzieży – primum non nocere!
dr n. med. Marzena Zielińska (Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Wrocław)
(pokaż więcej)

Czy nieodpowiednie leczenie może zaszkodzić dziecku z sepsą? Zdecydowanie tak! Wystarczy najproszy i najczęstszy błąd – wybór nieoodpowiedniego płynu do resuscytacji płynowej, który powszechnie się stosuje na oddziale dziecięcym. Ale to nie jedyny haczyk. O tym jak skutecznie leczyć sespsę u dzieci zgodnie z aktualnymi zaleceniami dowiesz się już wkrótce z wykładu eksperta w tej dziedzinie – dr n. med. Marzeny Zielińskiej z Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UM we Wrocławiu.


17.15–17.45 Jak układać indywidualny program szczepień – przewodnik krok po kroku
prof. Jacek Wysocki (Katedra Profilaktyki Zdrowotnej, UM Poznań)
17.45–18.15 Gorączka o nieznanej przyczynie u małych dzieci – postępowanie od POZ po oddział szpitalny
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
(pokaż więcej)

Pragmatyczne postępowanie w gorączce o nieznanej przyczynie u małych dzieci omówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatra i specjalista chorób zakaźnych z Warszawy. To wykład zarówno dla lekarzy POZ, jak i tych pracujących na SOR lub na oddziałach szpitalych, który obejmuje algorytmy postępowania w Polsce wzbogacone praktycznymi komentarzami. Jakich przyczyn się spodziewać, które z nich są najczęstsze w Polsce i czym się kierować w diagnostyce? Kiedy wykonać pierwsze badania laboratoryjne i jakie? Jak odróżnić zakażenie wirusowe od zakażenia bakteryjnego? Czy ocena stężenia prokalcytoniny jest pomocna? Kiedy dziecko należy skierować do szpitala? Jakie są objawy alarmowe? Co zrobić, jeśli dziecko gorączkuje ponad 10 dni, wykładniki stanu zapalnego są prawidłowe i nie stwierdza się nieprawidłowości w badaniu przedmiotowym? Jak długo można bezpiecznie stosować leki przeciwgorączkowe? W jakich dawkach należy podawać leki dzieciom w różnym wieku w zależności od drogi podania i postaci? Co można zrobić w POZ, a jak postępować w szpitalu? Kiedy skierować do ośrodka referencyjnego i po co? Czy decydować się na antybiotyk „na wszelki wypadek”? Czym to grozi? Czy historia szczepień ma znaczenie w ukierunkowaniu diagnostyki? Zobacz, co się ostatnio zmieniło i poznaj propozycję etapowego postępowania w Twojej praktyce.


18.15–18.45 Wiele twarzy zakażeń enterowirusowych – rozpoznawanie i postępowanie
prof. Leszek Szenborn (Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, UM Wrocław)
18.45–18.50 Quiz pediatryczny cz. 2
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
18.50–18.55 Jesienny Konkurs Pediatryczny cz. I – pytanie konkursowe
18.55–19.10 Dyskusja
19.10–19.15 Jesienny Konkurs Pediatryczny cz. II – prawidłowa odpowiedź i rozdanie nagród książkowych i programów eMPendium
nagrody: 2 x nagroda książkowa – najnowsze wydanie „Pediatric Dermatology: A Quick Reference Guide” (A. J. Mancini, D. P. Krowchuk); 3 x nagroda książkowa – „Badanie EKG w praktyce pediatrycznej. Wskazania, wykonanie i interpretacja” (M. Pitak); 5 x roczny dostęp do pełnej wersji programu eMPendium na komputery PC z systemem Windows


19.15–20.15Poczęstunek

20.15Wieczór artystyczny: koncert zespołu Samokhin Band


Sobota, 24 września

(rozwiń program)



Sesja 4. Śniadaniowe debaty z ekspertami
Przewodniczący: dr n. med. Jacek Mrukowicz (Redaktor Naczelny
„Medycyny Praktycznej Pediatrii”)

7.55–8.00 Wprowadzenie
8.00–8.10 Czy witamina D to panaceum? Wiarygodnie o efektach pozakostnych
dr n. med. Piotr Dziechciarz (Klinika Pediatrii, Warszawski UM)
(pokaż więcej)

2000 jednostek mocy, czyli… czy witamina D wzmacnia odporność? Czy zapobiega nowotworom? Jakich jeszcze efektów pozakostnych można oczekiwać? Ale przede wszystkim… czy to prawda? Tropiciel „witaminowych” mitów dr n. med. Piotr Dziechciarz z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przykłada do tych doniesień swoje szkiełko i oko, aby w 10 minut ujawnić aktualny stan wiedzy. A wszystko wśród aromatu kawy i świeżych drożdżówek podczas sobotniej porannej „Śniadanowej debaty z ekspertami”.


8.10–8.20 Preparaty wapnia – lek „na przeziębienie i alergię”?
dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz (Klinika Chorób Dzieci, Instytut Pediatrii, CM UJ, Kraków)
(pokaż więcej)

Czy preparaty wapnia pomagają chorym z pokrzywką, przeziębieniem czy „inną alergią lub infekcją”? Czy magiczne „uszczelnianie naczyń” znajduje jakiekolwiek uzasadnienie w efektach klinicznych? Na te i inne pytania o popularne zastosowanie wapnia odpowie w 10 minut dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz z Oddziału Pulmonologii i Alergologii Kliniki Chorób Dzieci Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ podczas sobotniej porannej „Śniadanowej debaty z ekspertami”.


8.20–8.30 Podgłośniowe zapalenie krtani – glikokortykosteroidy ogólnie czy wziewnie?
prof. Henryk Mazurek (Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Rabka-Zdrój)
8.30–8.40 Witamina K w profilaktyce choroby krwotocznej noworodków – wytyczne ESPGHAN czy zalecenie polskie?
prof. Przemko Kwinta (Klinika Chorób Dzieci, Instytut Pediatrii, CM UJ, Kraków)
(pokaż więcej)

Prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog z Krakowa, podczas sobotniej porannej „Śniadanowej debaty z ekspertami” skomentuje kontrowersje wokół aktualizacji polskich zaleceń dotyczących profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K (VKDB) i poradzi, jak skutecznie i bezpiecznie prowadzić profilaktykę VKDB, nienarażając dziecka i jego rodziców na niepotrzebne i kosztowne interwencje. Czy witaminę K podawać domięśniowo czy doustnie? Czy i kiedy koniecznie jest powtarzanie dawek doustnie do 3. miesiąca życia? Jakie preparaty i w jakich dawkach podawać? Czy możemy uniknąć wszystkich przypadków VKDB i jak to zrobić? Skąd biorą się kontrowersje? Temat aktualny dla pediatrów, neonatologów i lekarzy rodzinnych. Przyjdź, zjedz śniadanie, wypij kawę i posłuchaj, co o profilaktyce VKDB mówią dane naukowe oraz jak je odpowiednio zinterpretować. Wyrób sobie swoje zdanie!


8.40–8.50Przerwa

8.50–9.15 Sesja satelitarna firmy Bionorica
Czy dobrze leczymy w Polsce przewlekający się katar u dzieci?
dr hab. n. med. Wojciech Feleszko (Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Warszawski UM)

9.15–9.45 Sesja satelitarna firmy Pfizer
Szczepienia - nie wystarczy wiedzieć, należy działać
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
dr n. med. Ewa Duszczyk (Warszawa)


Sesja 5. Przewodniczący: prof. Przemko Kwinta (Klinika Chorób Dzieci, Instytut Pediatrii, CM UJ, Kraków)
9.50–10.20 Nowe możliwości diagnostyczne USG w rutynowej praktyce pediatrycznej
dr hab. n. med. Wojciech Kosiak (Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Gdański UM)
10.20–10.45 Ginekomastia – przyczyny, rozpoznawanie i postępowanie w praktyce pediatry i lekarza rodzinnego
dr hab. n. med. Aneta Gawlik, prof. Ewa Małecka-Tendera (Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, Śląski UM, Katowice)
10.45–11.15 Guzy i guzki sutka u dziewcząt
prof. Maciej Bagłaj (Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej, UM Wrocław), dr hab. n. med. Piotr Wojciechowski (Klinika Chirurgii Dziecięcej, CM UJ, Kraków)
11.15–11.20 Quiz pediatryczny cz. 2 – odpowiedź i komentarz
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
11.20–11.40 Dyskusja

11.40–12.00 Przerwa

12.00–12.30 Sesja satelitarna firmy Nutricia
Objawy niedojrzałości przewodu pokarmowego u niemowląt
prof. Wanda Furmaga-Jabłońska (Klinika Patologii Noworodków i Niemowląt, UM Lublin)

Sesja 6. Przewodniczący: prof. Wojciech Baran (Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii,
UM Wrocław)

12.35–13.05 Zapalenia naczyń w praktyce pediatrycznej – aktualne wytyczne rozpoznawania i postępowania
dr n. med. Jacek Postępski (Klinika Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej, UM Lublin)
(pokaż więcej)

Najnowsze zalecenia w chorobie Henocha i Schönleina: czy chory musi bezwględnie leżeć; jaka jest rola glikokortykosteroidów i leków „uszczelniających” naczynia; jak często powtarzać badanie moczu i kontrolować ciśnienie tętnicze; czy po wyleczeniu dziecko wymaga rutynowej kontroli? Czy w chorobie Kawasaki korzystne są glikokortykosteroidy? Czy każde zapalenie naczyń jest wskazaniem do hospitalizacji? Odpowiedzi już wkrótce w wykładzie dr n. med. Jacka Postępskiego – specjalisty reumatologa z Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej UM w Lublinie.


13.05–13.30 Okulistyczne stany nagłe w praktyce pediatrycznej
dr n. med. Wojciech Hautz (Klinika Okulistyki IP CZD, Warszawa)
(pokaż więcej)

Jak możesz uratować oczy Twojego pacjenta? Zobacz kiedy Twoje przoczenie lub brak działania może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet utraty widzenia. Posłuchaj rad doświadczonego okulisty – dr. n. med. Wojciecha Hautza z Kliniki Okulistyki IP-CZD w Warszawie i dowiedz się, jak w prosty sposób pediatra lub lekarz rodzinny może uratować wzrok dziecka w nagłych przypadkach.


13.30–14.00 Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci – realny problem do leczenia czy dzielenie włosa na czworo?
dr n. hum. Marta Wiśniewska (Ośrodek Rozwoju Psychoruchowego IN-SENTI, Warszawa)
14.00–14.30 Zaburzenia chodu u dzieci – repetytorium dla pediatrów i lekarzy rodzinnych
dr n. med. Artur Oberc, dr hab. n. med. Jerzy Sułko (Oddział Ortopedyczno-Urazowy, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Kraków)
(pokaż więcej)

Repetytorium z zaburzeń chodu u dzieci – ilustrowane filmowymi przykładami – przedstawią dr hab. n. med. Jerzy Sułko i dr n. med. Artur Oberc, ortopedzi dziecięcy z Krakowa. A w nim między inymi: Jakie są warianty normy uwarunkowane wiekowo (chód na palcach, asymetria ustawienia stopy, palce do wewnątrz)? Jak badać dziecko, które chodzi na palcach, aby wykluczyć, np. skrócenie ścięgna Achillesa i przykurcz mięśni? Jak odróżnić rozwojowe stawianie stopy palcami do wewnątrz od antewersji kości udowej lub nieprawidłowej rotacji piszczeli? Kiedy i jak długo obserwować dziecko w POZ, a kiedy działać natychmiast? Kiedy skierować dziecko do ortopedy, a kiedy do neurologa? Jakie ćwiczenia, obuwie zalecać na etapie POZ? Czy ćwiczenia i dobór obuwia mają w ogóle jakiekolwiek znaczenie? A co z wkładkami ortopedycznymi? Które zaburzenia chodu są przeciwwskazaniem do uprawiania sportu? Kiedy zlecać badania obrazowe i jakie? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania lub masz wątpliwości, ten wykład jest dla Ciebie.


14.30–14.35 Quiz pediatryczny cz. 3
dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski UM)
14.35–14.55 Dyskusja

14.55–15.25 Przerwa i poczęstunek

Sesja 7. Przewodniczący: dr n. med. Piotr Sawiec (Zastępca Redaktora Naczelnego
„Medycyny Praktycznej – Pediatrii”)

15.25–15.50 Pokrzywka u dzieci i młodzieży – aktualne zasady postępowania i zapobiegania
dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz (Klinika Chorób Dzieci, Instytut Pediatrii, CM UJ, Kraków)
15.50–16.20 Świerzb i wszawica – repetytorium dla nie dermatologów
prof. Wojciech Baran (Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, UM Wrocław)
16.20–16.50 Astma wczesnodziecięca – pragmatyczne postępowanie diagnostyczne i leczenie
prof. Henryk Mazurek (Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Rabka-Zdrój)
16.50–17.15 „Zgrzytanie zębami” u dzieci – od mitów po skuteczne postępowanie
dr n. med. Anna Turska-Szybka, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk (Zakład Stomatologii Dziecięcej, Warszawski UM)
17.15–17.20 Quiz pediatryczny cz. 3 – odpowiedź i komentarz
17.20–17.25 Jesienny Konkurs Pediatryczny cz. I – pytanie konkursowe
17.25–17.40 Dyskusja
17.40–17.45 Jesienny Konkurs Pediatryczny cz. II – prawidłowa odpowiedź i rozdanie nagród książkowych i programów eMPendium
nagrody: 2 x nagroda książkowa – najnowsze wydanie „Pediatric Dermatology: A Quick Reference Guide” (A. J. Mancini, D. P. Krowchuk); 3 x nagroda książkowa – „Badanie EKG w praktyce pediatrycznej. Wskazania, wykonanie i interpretacja” (M. Pitak); 5 x roczny dostęp do pełnej wersji programu eMPendium na komputery PC z systemem Windows


17.45–17.50 Zakończenie konferencji
17.50 Rozdanie zaświadczeń o uczestnictwie