Medycyna rodzinna – nowości i praktyka 2017

Warsztaty

Zapisy na warsztaty przyjmujemy po dokonaniu opłaty za uczestnictwo w konferencji lub po pisemnej deklaracji przedstawiciela firmy farmaceutycznej. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmujemy:
   telefonicznie 12 293 40 04    pocztą elektroniczną: rodzinna@mp.pl

Tematy

  • Badanie kliniczne stawu kolanowego

    Badanie kliniczne stawu kolanowego

    Staw kolanowy to jedna z częstszych lokalizacji bólu w obrębie narządu ruchu, stanowiącego powód szukania pomocy medycznej. Prawidłowe zbadanie stawu kolanowego wymaga znajomości anatomii, umiejętności odnalezienia poszczególnych struktur in vivo oraz wykonania dodatkowych testów klinicznych.
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: lek. Piotr Chomicki-Bindas

    Niewiele innych dziedzin medycyny pozwala na poszukiwanie przyczyn dolegliwości, głównie za pomocą tak dostępnych narzędzi, jak nasze zmysły wzroku i dotyku. Udział w warsztatach prowadzonych przez lek. Piotra Chomickiego-Bindasa, ortopedę traumatologa, ale też świetnego dydaktyka, to niepowtarzalna okazja do lepszego poznania stawu kolanowego. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, uczestnicy pracują w parach, każdy jest naprzemiennie badanym i badającym.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut):

    sobota, 18 listopada
    (1) 9.30–11.00 brak wolnych miejsc
    (2) 13.40–15.10 brak wolnych miejsc
    (3) 15.30–17.00 brak wolnych miejsc

  • Resuscytacja osób dorosłych i dzieci w praktyce lekarza rodzinnego

    Resuscytacja osób dorosłych i dzieci w praktyce lekarza rodzinnego

    Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji „(…) wszyscy pracownicy gabinetów lekarskich powinni przechodzić rokrocznie odpowiednie szkolenia praktyczne obejmujące zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i podstawy zabezpieczania drożności dróg oddechowych oraz użycia AED (…).”
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: zespół instruktorów Medycyny Praktycznej

    Prowadzone przez doświadczony zespół instruktorów Medycyny Praktycznej szkolenie to świetna okazja, aby zalecenie to realizować. Podczas trwających 120 minut warsztatów będzie można przećwiczyć prowadzenie podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych i dzieci, w tym użycie defibrylatorów dostępnych w miejscach publicznych. Ćwiczenia odbywają się na fantomach, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu medycznego.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 120 minut):

    piątek, 17 listopada
    (1) 8.15–10.15 brak wolnych miejsc
    (2) 13.45–15.45 brak wolnych miejsc
    (3) 16.00–18.00 brak wolnych miejsc

  • Profilaktyka urazów pacjenta w praktyce lekarza rodzinnegor

    Profilaktyka urazów pacjenta w praktyce lekarza rodzinnego

    Znany Państwu z poprzednich konferencji duet mgr fizjoterapii Bartłomiej Idziak i lek. Mikołaj Wiśniewski, specjalista medycyny rodzinnej, podejmują niezwykle ważny, ale i trudny temat profilaktyki chorób narządu ruchu. Tym razem Tym razem dowiemy się, jak, jak zapobiegać wystąpieniu dolegliwości, zanim one się pojawią.
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: mgr fizjoterapii Bartłomiej Idziak, lek. Mikołaj Wiśniewski

    Wśród omawianych zagadnień znajdzie się próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego boli?” Zostaną wskazane nieprawidłowe wzorce ruchowe i propozycje ich korygowania, które pozwolą w prosty sposób ulżyć pacjentom. Wykładowcy przedstawią także konsekwencje najczęstszych problemów, z którymi spotykamy się w codziennej praktyce, jak np. asymetria miednicy oraz tkanek okolicznych. Nie mniej ważnym, a także niełatwym zadaniem będzie przedstawienie prostych i możliwych do wykorzystania w gabinecie lekarza rodzinnego sposobów nauki ergonomii pracy oraz profilaktyki bólu narządu ruchu.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut):

    piątek, 17 listopada
    (1) 8.15-9.45 brak wolnych miejsc
    (2) 13.45–15.15 brak wolnych miejsc
    (3) 16.00–17.30 brak wolnych miejsc

  • Jak Cię widzą…

    Jak Cię widzą…

    Jedyną formą umiejętnego komunikowania się lekarza z pacjentem jest dobra znajomość siebie. Prowadzone przez dr n. hum. Małgorzatę Majewską warsztaty z kamerą to najlepsza metoda poznania tego, jak inni mnie postrzegają, a może raczej – mogą postrzegać.
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr n. hum. Małgorzata Majewska

    Lekarz, który jest świadomy języka, jakiego używa, wykonywanych gestów i stosowanych w codziennych interakcjach strategii komunikacyjnych, to lekarz skuteczny. Skuteczny w takim sensie, że z jednej strony potrafi być empatyczny wobec pacjenta, ale równocześnie wie, jak wyznaczać granice w takiej relacji i skoncentrować się na skutecznym leczeniu. Celem 90-minutowego spotkania jest przekazanie uczestnikom najważniejszych i możliwych do zastosowania w codziennej pracy wskazówek mogących korzystnie wpływać na postrzeganie lekarza przez jego pacjentów, a także na poprawę komfortu pracy lekarza.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut):

    sobota, 18 listopada
    (1) 13.40–15.10 miejsca dostępne
    (2) 15.30–17.00 miejsca dostępne

  • Otoskopia praktyczna

    Otoskopia praktyczna

    Otoskop stanowi integralny element armamentarium lekarskiego, a badanie otoskopowe jest istotnym elementem wstępnej diagnostyki chorób ucha zewnętrznego i środkowego. Zgodnie z rekomendacjami postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego: „podstawą ostatecznego rozpoznania ostrego zapalenia ucha środkowego jest zawsze obraz otoskopowy”.
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr n. med. Leszek Grabowski

    Najlepszą metodą nauki jest samemu dotknąć, zobaczyć, wykonać. Dzięki nowoczesnej technologii uczestnicy warsztatów będą mogli obserwować instruktażowe badanie prowadzone za pomocą wideootoskopu, a następnie samodzielnie ćwiczyć z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Nie zabraknie również przykładów typowych i mniej typowych obrazów stwierdzanych podczas badania, wraz z ich opisem i interpretacją. Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez specjalistę laryngologa dr. n. med. Leszka Grabowskiego.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut):

    piątek, 17 listopada
    (1) 8.15–9.45 brak wolnych miejsc
    (2) 13.45–15.15 brak wolnych miejsc
    (3) 16.00–17.30 brak wolnych miejsc

  • Najczęstsze błędy lekarzy rodzinnych w dokumentacji medycznejr

    Najczęstsze błędy lekarzy rodzinnych w dokumentacji medycznej

    Warsztaty te będą okazją do spojrzenia na codzienną pracę lekarza z perspektywy sali sądowej. Pomyślane jako dwugłos praktyków: lekarza rodzinnego dr n. med. Justyny Tymińskiej i prawnika mec. Radosława Tymińskiego, będą dotyczyły najczęstszych i najpoważniejszych błędów w dokumentacji medycznej, które – z pozoru nieistotne – mogą decydować o rozstrzygnięciu sprawy w sądzie.
    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr n. med. Justyna Tymińska i mec. Radosław Tymiński

    Warsztaty prowadzone z wykorzystaniem oryginalnej (zanonimizowanej) dokumentacji medycznej, opatrzone prawnym i medycznym komentarzem, będą świetną okazją do lepszego poznania niełatwej, lecz jakże ważnej części pracy lekarza.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 30 osób, 90 minut):

    sobota, 18 listopada
    (1) 9.30–11.00 brak wolnych miejsc
    (2) 13.40–15.10 brak wolnych miejsc
    (3) 15.30–17.00 brak wolnych miejsc