Rodzinna 2018 – nowości i praktyka

Warsztaty

Zapisy na warsztaty przyjmujemy po dokonaniu opłaty za uczestnictwo w konferencji lub po pisemnej deklaracji przedstawiciela firmy farmaceutycznej. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmujemy:
   telefonicznie 12 293 40 04    pocztą elektroniczną: rodzinna@mp.pl
Po wyczerpaniu miejsc, zapisy na listy rezerwowe będą przyjmowane bezpośrednio przy salach warsztatowych, 30 minut przed rozpoczęciem każdej z grup.
Zapisane osoby prosimy o punktualne przybycie pod sale warsztatowe. Po 5 minutach od rozpoczęcia warsztatu zgłoszenia będą anulowane, by umożliwić wstęp oczekującym osobom.


Tematy

  • Otoskopia praktyczna

    Badanie otoskopowe – warsztaty dla lekarzy rodzinnych

    sandoz

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr n. med. Leszek Grabowski, dr n. med. Anna Górecka-Tuteja

    Badanie otoskopowe jest jedną z częściej wykonywanych w gabinecie lekarza rodzinnego procedur. Stanowi ono kluczowy etap wstępnej diagnostyki chorób ucha zewnętrznego i środkowego, a sam otoskop stanowi integralny element instrumentarium lekarskiego. Doskonalenie tej umiejętności jest zatem istotne. Dlatego też zapraszamy na warsztaty, podczas których dzięki nowoczesnej technologii uczestnicy będą mogli najpierw obserwować instruktażowe badanie prowadzone z wykorzystaniem wideootoskopu, a następnie samodzielnie praktykować z wykorzystaniem nowoczesnego wysokiej jakości sprzętu. Nie zabraknie też przykładów typowych i mniej typowych obrazów stwierdzanych podczas badania wraz z ich opisem i interpretacją.Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez specjalistów laryngologów.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut)

    piątek, 16 listopada
    (1) 9.45–11.15 brak wolnych miejsc
    (2) 11.30–13.00 brak wolnych miejsc
    (3) 15.00–16.30 brak wolnych miejsc

  • Profilaktyka urazów pacjenta w praktyce lekarza rodzinnegor

    Badanie barku – problemy codziennej praktyki

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: lek. Mikołaj Wiśniewski, mgr fizjoterapii Piotr Jamka

    Ból barku to jedna z częstszych przyczyn wizyt pacjentów w gabinecie lekarza rodzinnego, ale
    i przyczyna wielu wątpliwości diagnostycznych. Nie bez powodu. Bark złożony jest z kilku stawów, składają się na niego liczne struktury kostne, liczne więzadła, mięśnie, ścięgna i kaletki, które zapewniają stabilizację barku i płynność wykonywanych ruchów. Poprawne zbadanie tej okolicy stanowi zatem wyzwanie. Z tego względu przygotowaliśmy dla Państwa warsztaty, podczas których nasi specjaliści w zakresie diagnostyki i leczenia chorób narządu ruchu w sposób przystępny pokażą, jak szybko i sprawnie ocenić najważniejsze z tych struktur, tak aby prawidłowo zbadać tę okolicę. Udział w warsztatach to niepowtarzalna okazja do rozwijania swoich umiejętności i doskonalenia warsztatu pracy.

    Godziny zajęć (do wyboru, zajęcia warsztatowe dla 16 osób, 90 minut)

    piątek, 16 listopada
    (1) 9.45–11.15 brak wolnych miejsc
    (2) 11.30–13.00 brak wolnych miejsc
    (3) 15.00–16.30 brak wolnych miejsc

  • Badanie kliniczne stawu kolanowego

    Najczęstsze urazy biegaczy

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: lek. Piotr Chomicki-Bindas

    Coraz więcej naszych pacjentów biega, coraz więcej lekarzy również znajduje w tym sporcie sposób na relaks lub rozładowanie stresu. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytania o to, jak bezpiecznie biegać, aby nie doznać kontuzji, a jeśli te już się pojawią, to jak je rozpoznać, jak leczyć i kiedy bezpiecznie powrócić do uprawiania sportu. Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na to spotkanie. W warsztacie prowadzonym przez świetnego specjalistę i dydaktyka, ale i amatora sportu, dr. Piotra Chomickiego-Bindasa wezmą także udział fizjoterapeuci na co dzień pracujący ze sportowcami, którzy pokażą, jak ćwiczyć, aby bezpiecznie uprawiać sport, wyjść
    z kontuzji i zapobiegać nawrotom problemu.

    Godziny rozpoczęcia (czas trwania: 90 minut)

    sobota, 17 listopada
    15.45–17.15 miejsca dostępne

  • Jak Cię widzą…

    Nieprawidłowe EKG u chorego bez objawów kardiologicznych

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr hab. n. med. Piotr Kukla

    Ocena zapisu EKG może być niezwykle pomocna, ale też może stanowić źródło licznych trudności i wątpliwości diagnostycznych. Zwykle mówimy i uczymy się o tym, co niebezpieczne, o stanach nagłych – jednak w codziennej praktyce lekarza rodzinnego najczęściej widzimy zapisy EKG prawidłowe, niezwiązane z poważną patologią, a mimo to odbiegające od zapisu „standardowego”, oraz nieprawidłowe zapisy u chorego bez objawów (np. bloki, skurcze dodatkowe, stwierdzone przypadkowo wydłużenie QT). Sytuacje te często rodzą wiele wątpliwości dotyczących zarówno interpretacji takiego zapisu, jak i ustalenia dalszego postępowania. W tym roku zapraszamy na warsztaty, podczas których nasz ekspert, specjalista, ale przed wszystkim praktyk, zmierzy się z tym niełatwym tematem.

    Godziny rozpoczęcia (zajęcia warsztatowe dla 100 osób, 90 minut)

    sobota, 17 listopada
    15.45–17.15 miejsca dostępne

  • poz

    POZ-wól sobie wyjaśnić…

    sandoz

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: dr n. prawn., dr hab. n. o zdrowiu, prof. nadzw. SAN Justyna Zajdel-Całkowska

    Podczas warsztatu zostaną poruszone następujące zagadnienia:
    1) zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w kontekście przepisów RODO
    2) zasady refundacji produktów leczniczych, czyli kiedy receptę można uznać za idealną
    W ramach obu tematów zostanie przedstawione aktualne orzecznictwo polskich sądów i wzory dokumentów, których wykorzystanie w ramach prowadzonej praktyki pozwoli na minimalizowanie potencjalnej odpowiedzialności prawnej.

    Godziny rozpoczęcia (zajęcia warsztatowe dla 50 osób, 60 minut)

    sobota, 17 listopada
    (1) 10.40–11.40 miejsca dostępne
    (2) 11.50–12.50 miejsca dostępne

  • Gastrologia

    Laboratorium lekarza praktyka. Profesjonalne wykorzystywanie badań laboratoryjnych w nowoczesnej diagnostyce gastrologicznej w pracy lekarza rodzinnego.

    sandoz

    (rozwiń informacje o warsztacie)

    Prowadzenie: prof. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak

    Dolegliwości ze strony układu pokarmowego należą do najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w praktykach lekarzy rodzinnych. Ze względu na lokalizację objawów gastrologicznych w obrębie całego brzucha, diagnostyka różnicowa chorób układu pokarmowego może nastręczać trudności interpretacyjnych. Zakres badań laboratoryjnych wykonywanych dla pacjentów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest w konfrontacji z możliwościami diagnostycznymi współczesnej medycyny mocno niewystarczający. Celem warsztatu jest przedstawienie możliwości profesjonalnej diagnostyki różnicowej wybranych chorób układu pokarmowego w oparciu o nowoczesne parametry laboratoryjne.

    Godziny rozpoczęcia (zajęcia warsztatowe dla 100 osób, 60 minut)
    piątek, 16 listopada
    11.45–12.45 miejsca dostępne