Ginekologia i położnictwo 2018 – XV Krajowa Konferencja Szkoleniowa

Zaproszenie




Szanowni Państwo,

jak co roku, w imieniu Wydawnictwa Medycyna Praktyczna, redakcji dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna – Ginekologia i Położnictwo”, kierownictwa naukowego oraz wykładowców, z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na kolejną, już piętnastą, Krajową Konferencję Szkoleniową „Ginekologia i położnictwo” (23-24 listopada 2018 r.).

W tym roku tematem przewodnim będą „trudne sprawy”. Mamy na myśli trudności wynikające albo z nawracającego czy przewlekłego charakteru danego zaburzenia, budzącego poczucie bezradności i frustrację u pacjentki, albo z niedostępności jednoznacznych wytycznych, w konsekwencji czego lekarze muszą się kierować – zamiast obowiązującym sposobem postępowania – własnym wyczuciem i intuicją. Przyczyną trudności może być również nastawienie samych pacjentek, obciążonych już bagażem nieprzyjemnych doświadczeń przebytych chorób.

Wykład gościnny wygłosi prof. Lil Valentin z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, która tym razem omówi zasady diagnostyki patologii endometrium. W przeddzień konferencji prof. Valentin poprowadzi ponownie warsztat pod auspicjami grupy International Ovarian Tumor Analysis, zakończony egzaminem umożliwiającym uzyskanie certyfikatu. W ubiegłym roku uzyskało go 100 uczestników naszej konferencji!

W sesji interdyscyplinarnej skoncentrujemy się na zagadnieniach z pogranicza neurologii, ortopedii i psychiatrii, takich jak bóle głowy u kobiet w różnych okresach życia, bóle kręgosłupa czy spojenia łonowego u ciężarnych – pozornie banalnych, ale mogących się wiązać z poważnymi powikłaniami. Poruszona zostanie również niezwykle drażliwa kwestia – kiedy pacjentkę ginekologiczno-położniczą powinniśmy skierować na konsultację psychiatryczną.

Na kolejnych piątkowych sesjach pojawią się tematy znane każdemu ginekologowi – nawracające torbiele jajników i mięśniaki, nieprawidłowe krwawienia maciczne, polipy, problemy z dobraniem metody antykoncepcji czy alternatywnego dla terapii hormonalnej sposobu łagodzenia dolegliwości menopauzalnych, diagnostyka i wstępne leczenie niepłodności, zagadnienia hirsutyzmu (tegoroczne wytyczne Endocrine Society). Ponadto zostaną omówione, wcale nierzadkie, problemy pacjentek transkulturowych i transseksualnych.

Sobota będzie równie interesującym dniem, wykładowcy omówią bowiem trudne problemy położnicze – sprawowanie opieki nad ciężarnymi, u których już wcześniej doszło do powikłań, a także nowe zalecenia dotyczące prowadzenia ciąży i wykonywania cięć cesarskich. Osobną sesję przeznaczymy na kwestię zakażeń – zarówno w diagnostyce i leczeniu niepłodności, jak i u kobiet w ciąży. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy można zachęcić ciężarne do zalecanych szczepień, samemu będąc do nich nieprzekonanym. W sesji poświęconej bezpiecznym operacjom doświadczeni zabiegowcy przedstawią podstawowe zasady pozwalające uniknąć powikłań najczęściej wykonywanych operacji. Na ostatniej sesji poruszymy trudną problematykę diagnostyki obrazowej i prowadzenia ciąży u kobiet, które urodziły już dziecko obciążone wadami, interpretacji nieprawidłowych wyników badania doplerowskiego i tomografii rezonansu magnetycznego płodu.

Jak co roku konferencji towarzyszy wiele warsztatów – po raz pierwszy odbędzie się prowadzone przez prof. Rafała Kurzawę praktyczne szkolenie dotyczące zasad wstępnej diagnostyki niepłodności w gabinecie lekarskim. We czwartek po południu gorąco zapraszamy na warsztaty „Jak zminimalizować błędy w ultrasonograficznej ocenie serca płodu?”, kierowane przez prof. Joannę Szymkiewicz-Dangel, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonywać badania.

Mamy nadzieję, że grono wybitnych wykładowców, zgodny z Państwa preferencjami dobór tematów, szeroka gama warsztatów oraz przestronne wnętrza Centrum Kongresowego ICE Kraków będą dla stałych uczestników gwarancją wysokiego poziomu, a dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie brali udziału w żadnej z wcześniejszych konferencji, okażą się ku temu dobrą zachętą.

Serdecznie zapraszamy do Krakowa!

prof. dr hab. n. med. Jan Kotarskidr n. med. Monika Mazanek-Mościcka
Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji

 
redaktor naczelny
„Medycyny Praktycznej – Ginekologii i Położnictwa”
 

Tak było na Ginekologii 2017!