CHIRURGIA 2019 – XII Konferencja Chirurgiczna Medycyny Praktycznej

PROGRAM



Pobierz program konferencji

Piątek, 12 kwietnia (rozwiń program)

9.00 Rejestracja uczestników
10.00–10.10 Uroczyste otwarcie konferencji
10.10–10.30 Wykład inauguracyjny: Jak bezpiecznie wykonywać operacje minimalnie inwazyjne
Krzysztof Paśnik (Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)
10.30–10.50 Wykład inauguracyjny: Leadership w chirurgii w Polsce z perspektywy Konsultanta krajowego
Grzegorz Wallner (Konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, Uniwersytet Medyczny, Lublin)

Sesja INa dobry początek
10.50–11.10 Aktualny dobór strategii leczenia chorych na raka sutka
Rafał Matkowski (Dolnośląskie Centrum Onkologii, Wrocław)
(pokaż więcej)

Trudno chyba wskazać obszar chirurgii, w którym w ostatnich latach doszło do takiego usystematyzowania wiedzy jak w chirurgii onkologicznej. W leczeniu raka sutka, najczęstszego nowotworu złośliwego kobiet, dokonał się ostatnio duży postęp. Warto zatem skorzystać z niepowtarzalnej okazji, jaką będzie wystąpienie prof. Rafała Matkowskiego, w trakcie którego w zwarty i usystematyzowany sposób zostaną zaprezentowane aktualne wytyczne i zalecenia dotyczące terapii chorych na raka sutka.

11.10–11.30 Nowe zasady leczenia chorych na czerniaka w III stopniu zaawansowania
Wojciech M. Wysocki (Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Kraków)
(pokaż więcej)

Nie jest łatwo wskazać obszar onkologii, w którym w ciągu ostatnich lat dokonały się tak daleko idące zmiany i tak olbrzymi postęp jak w leczeniu chorych na czerniaka w III stopniu zaawansowania. Warto i trzeba wiedzieć, jak wiele możemy obecnie zaoferować chorym, a swoją bogatą i praktyczną wiedzą podzieli się ze słuchaczami ceniony prelegent prof. Wojciech Wysocki, prezes PTChO.

11.30–11.50 Zabiegi oszczędzające i rekonstrukcyjne u chorych leczonych z powodu raka sutka
Daniel Maliszewski (Szpital Specjalistyczny, Kościerzyna; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Słupsk)
(pokaż więcej)

W Polsce raki sutka należą do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Wraz z rozwojem zarówno chirurgii onkologicznej jak i nowoczesnych metod leczenia skojarzonego zwiększa się znaczenie zabiegów oszczędzających. Warto też dostrzec stale rosnącą popularność i dostępność operacji rekonstrukcyjnych wykonywanych u osób leczonych z powodu tego rodzaju nowotworu. Gorąco rekomendujemy bogato ilustrowany wykład dr. Daniela Maliszewskiego.

11.50–12.20 Dyskusja
12.20–12.40Przerwa na kawę

Sesja IIDla każdego coś dobrego
12.40–13.00 Chirurgiczne leczenie chorych ze zmianami przerzutowymi w wątrobie
Krzysztof Zieniewicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Ponieważ sukcesywnie udaje się wydłużać czas całkowitego przeżycia chorych na nowotwory, wzrasta znaczenie metod chirurgicznego leczenia osób z przerzutami w wątrobie. O jego uwarunkowaniach, kwalifikacji chorych i aktualnie dostępnych sposobach leczenia, które jest wszak realizowane w Polsce, opowie uznany ekspert praktyk prof. Krzysztof Zieniewicz reprezentujący czołowy ośrodek chirurgii wątroby.

13.00–13.20 Chirurgiczne leczenie chorych na raka dróg żółciowych
Michał Skalski (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Rak dróg żółciowych to jeden z rzadszych nowotworów przewodu pokarmowego. Metody chirurgiczne w Polsce mogą być zastosowane rzadko. Jeśli jednak staniemy przed takim wyzwaniem, powinniśmy wiedzieć, jaką obrać strategię, i dopasować rodzaj terapii odpowiedni dla danego chorego. Swoją gruntowną wiedzą w tym zakresie podzieli się z uczestnikami przedstawiciel czołowego ośrodka chirurgii wątroby dr Michał Skalski.

13.20–13.40 Metody endoskopowego leczenia paliatywnego chorych na raka dróg żółciowych
Sławomir Kozieł (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Jeśli u chorego na raka dróg żółciowych nie możemy wykonać radykalnej operacji, warto skorzystać z metod paliatywnego leczenia endoskopowego. I choć rokowanie jest niekorzystne, to dzięki tym małoinwazyjnym metodom udaje się nawet w znacznym stopniu poprawić jakość życia chorych. Wachlarz technik się poszerza i są one z coraz większym powodzeniem stosowane w polskich szpitalach. Istotne dla praktyki informacje przekaże w swoim wystąpieniu znany uczestnikom naszych konferencji dr Sławomir Kozieł.

13.40–14.00 Dyskusja

14.00–14.40Sesja satelitarna firmy Baxter
Optymalizacja opieki nad pacjentem w okresie okołooperacyjnym
Piotr Major, Maciej Chruściel (Kraków)

14.40–15.30Przerwa na obiad

Sesja III
czyli o błędach, manewrach kluczowych i pułapkach w chirurgii
15.30–15.50 Kilka zasad bezpiecznej naprawy przepuklin pachwinowych
Kryspin Mitura (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach; Szpital Miejski, Siedlce)
(pokaż więcej)

Operacje naprawcze przepukliny to bez wątpienia jedne z najczęstszych typów zabiegów wykonywanych na polskich oddziałach chirurgicznych. Wystąpienie dotyczące zasad bezpiecznej naprawy przepuklin pachwinowych przygotowane przez prelegenta znanego z poprzednich konferencji z pewnością przypadnie do gustu uczestnikom spotkania. Kto wie, może nawet przekazane informacje pozwolą na udoskonalenie techniki wykonywanych przez nas zabiegów?

15.50–16.10 Kilka zasad bezpiecznej rękawowej resekcji żołądka
Piotr Myśliwiec (Uniwersytet Medyczny, Białystok)
(pokaż więcej)

Z każdym rokiem zwiększa się liczba zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości wykonywanych na polskich oddziałach szpitalnych, a najpopularniejszą metodą jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka. Często bywa ona uznawana za technicznie prostą i niewymagającą. Tymczasem jak pokazuje doświadczenie ośrodków wykonujących je z powodzeniem od wielu lat, wcale łatwym zabiegiem nie jest. O istotnych aspektach i zagrożeniach, ale i o sposobach, które ten zabieg mogą uczynić bezpieczniejszym, opowie ceniony przez uczestników naszych konferencji uznany praktyk prof. Piotr Myśliwiec.

16.10–16.30 Kilka zasad bezpiecznej tyroidektomii
Aleksander Konturek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Wycięcie tarczycy należy do najczęściej wykonywanych operacji gruczołów dokrewnych na polskich oddziałach chirurgicznych. I choć może się wydawać, że o tym zabiegu powiedziano już wszystko, jednak jak podczas każdej operacji, także i podczas tyroidektomii na operatora czyhają rozmaite pułapki i istnieje ryzyko powikłań. W swoim wykładzie prof. Aleksander Konturek opowie, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uczynić ów zabieg bezpieczniejszym.

16.30–16.55 Dyskusja
16.55–17.20Przerwa na kawę

Sesja IVJak to robię
17.20–17.40 Endoskopowe metody leczenia achalazji wpustu – POEM
Andrzej Białek (Pomorski Uniwersytet Medyczny, Szczecin)
(pokaż więcej)

Achalazja to najczęstsza choroba z grupy pierwotnych zaburzeń perystaltyki przełyku. Leczenie achalazji można zasadniczo podzielić na farmakologiczne, endoskopowe i chirurgiczne. Stosunkowo nową metodą małoinwazyjnego leczenia zabiegowego achalazji jest przezustna miotomia endoskopowa określana akronimem POEM. Na świecie od kilku lat coraz częściej wykonuje się tego rodzaju zabiegi. O najistotniejszych kwestiach związanych z tą techniką opowie Andrzej Białek z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

17.40–18.00 Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa w leczeniu guzów w obrębie odbytnicy
Michał Spychalski (Szpital Specjalistyczny, Brzeziny)
(pokaż więcej)

Słyszeliśmy zapewne wszyscy o tej metodzie małoinwazyjnego leczenia guzów odbytnicy. Kojarzymy ten sposób leczenia raczej z zaawansowanymi ośrodkami endoskopii w Japonii. Tymczasem w naszym kraju mamy ośrodek, który od kilku lat z powodzeniem stosuje endoskopową dyssekcję podśluzówkową. Polecamy wykład, który będzie traktował o tym, kiedy warto rozważyć terapię sposobem określanym akronimem ESD, kogo najlepiej doń zakwalifikować i jak stawiać pierwsze kroki na tym gruncie.

18.00–18.20 Laparoskopowa przednia resekcja odbytnicy
Mirosław Szura (Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego, Kraków; Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Zapewne większość z nas jest zdania, że laparoskopowa przednia resekcja odbytnicy powinna się stać standardem leczenia chorych na raka tego narządu. Często jednak brakuje nam przekonania, a może odwagi, by włączyć tę metodę do swojego armamentarium, tak aby docelowo była stosowana na co dzień na naszych oddziałach chirurgicznych. Wykład dr. hab. Mirosława Szury z krakowskiego Szpitala Zakonu Bonifratrów pomoże z jednej strony lepiej przygotować się do wykonania zabiegu po raz pierwszy, z drugiej pozwoli skonfrontować obserwacje i wnioski z własnej praktyki z doświadczeniem eksperta.

18.20–18.40 Minigastric bypass
Tomasz Lewandowski (Ośrodek Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Onkologicznej Pro Medica, Ełk)
(pokaż więcej)

Ci spośród nas, którzy wykonują zabiegi z zakresu chirurgii metabolicznej lub planują uwzględnić tę ścieżkę w swoim rozwoju zawodowym, na pewno z dużym zainteresowaniem wysłuchają wystąpienia polskiego pioniera zabiegu minigastric bypass dr. Tomasza Lewandowskiego. Ten wykład to swoiste kompendium, dzięki któremu dowiemy się lub usystematyzujemy wiedzę, kogo zakwalifikować do tej metody leczenia, jakie narzędzia przygotować i jak przeprowadzić samą operację.

18.40–19.10 Dyskusja
19.10–20.00Poczęstunek


Sobota, 13 kwietnia (rozwiń program)

Sesja VKoszmarny początek dnia, czyli o powikłaniach na dzień dobry
9.00–9.25 Postępowanie w przypadku nieszczelności po resekcji jelita grubego
Sławomir Marecik (University of Illinois, Chicago)
(pokaż więcej)

Życie chirurga to niestety nie tylko same sukcesy. Zdarzają się chwile, w których wręcz wątpimy w sens naszej pracy. Jak choćby w razie wystąpienia nieszczelności w przebiegu pooperacyjnym u chorych poddanych zabiegom w obrębie jelita grubego. Dr Sławomir Marecik przedstawi proponowane algorytmy postępowania w takich sytuacjach oraz podzieli się swoim doświadczeniem zawodowym w zakresie opanowywania tego typu powikłań.

9.25–9.50 Postępowanie po uszkodzeniach dróg moczowych w trakcie operacji chirurgicznych
Piotr Chłosta (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Wraz ze wzrostem liczby zabiegów resekcyjnych jelita grubego zwiększa się liczba zdarzeń śródoperacyjnych generujących trudności w identyfikacji moczowodów, ryzyko ich przypadkowego skaleczenia czy innych uszkodzeń. Co zrobić, aby zminimalizować tego rodzaju ryzyko, jak poradzić sobie z najczęstszymi kłopotami i jak zaopatrzyć najbardziej typowe uszkodzenia dróg moczowych, opowie przyjaciel chirurgów urolog prof. Piotr Chłosta.

9.50–10.15 Najczęstsze błędy w operacjach chirurgicznych z perspektywy prawnika
Radosław Tymiński (Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński, Warszawa)
(pokaż więcej)

Chociaż chcielibyśmy zajmować się wyłącznie medycznymi aspektami naszej pracy, to niestety nieraz konsekwencje zdarzenia niepożądanego czy błędu medycznego wykraczają poza salę operacyjną. Wtedy do akcji wkraczają prawnicy. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę, co najczęściej sprawia, że jesteśmy zmuszeni stawić czoło problemom prawnym, będzie traktował wykład radcy prawnego dr. Radosława Tymińskiego.

10.15–10.40 Dyskusja

10.40–11.25Sesja satelitarna firmy MSD
Współpraca chirurga z anestezjologiem – czy to w ogóle możliwe? Poprawa pola operacyjnego w laparoskopii
Andrzej Budzyński, Piotr Major, Maciej Chruściel (Kraków)
Podczas sesji prowadzonej przez chirurga i anestezjologa zostaną przedstawione dwa filmy przedstawiające przebieg operacji onkologicznej i bariatrycznej.

11.25–11.55Sesja satelitarna firmy Pfizer
Rola i miejsce antybiotykoterapii w leczeniu zakażeń po operacjach brzusznych
Tomasz Banasiewicz (Poznań)

11.55–12.20Przerwa na kawę

Sesja VIŻywić czy nie żywić – oto jest pytanie
12.20–12.40 Skąd się biorą różnice w podejściu do żywienia chorych w stanach krytycznych
Mirosław Czuczwar (Uniwersytet Medyczny, Lublin)
(pokaż więcej)

Nad chorymi w stanie krytycznym, przebywającymi na oddziale intensywnej terapii lub na sali wzmożonego nadzoru oddziałów chirurgicznych, sprawują opiekę specjaliści różnych dziedzin. Skąd biorą się różnice w podejściu do sposobu żywienia najciężej chorych, jakimi argumentami przekonać koleżanki i kolegów innych specjalności do naszych racji i jakie podejście najlepiej służy pacjentom, opowie dr hab. Mirosław Czuczwar.

12.40–13.00 Rola białka w żywieniu chorych po operacjach chirurgicznych
Stanisław Kłęk (Szpital Wielospecjalistyczny im. Stanleya Dudricka, Skawina)
(pokaż więcej)

Chorzy po operacjach chirurgicznych wymagają pełnowartościowego, komplementarnego żywienia. Wokół roli białka, niezbędnej jego ilości w diecie narosło niemało mitów. Mamy nadzieję, że wystąpienie prof. Stanisława Kłęka pozwoli nam uporządkować wiedzę w tej dziedzinie i zastosować ją w praktyce z pożytkiem dla leczonych przez nas pacjentów.

13.00–13.20 Kalorymetria pośrednia na oddziale chirurgicznym
Jacek Sobocki (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa; Szpital Uniwersytecki, Kraków)
(pokaż więcej)

Oceny stanu odżywienia chorego na oddziale chirurgicznym można dokonać w oparciu o parametr taki jak spoczynkowy wydatek energetyczny (czyli kalorymetria pośrednia). Czy wykorzystywanie jej w polskich szpitalach na oddziałach chirurgicznych (zwłaszcza u chorych na nowotwór) ma rację bytu? A może nie taki diabeł straszny, jak go malują? O wszystkim co chcielibyśmy lub powinniśmy wiedzieć o kalorymetrii pośredniej, ale boimy się zapytać, opowie Jacek Sobocki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

13.20–13.45 Dyskusja

13.45–14.30Przerwa na obiad

Sesja VIIJak to robię
14.30–14.50 Leczenie trudno gojących się ran powłok po zabiegach w obrębie jamy brzusznej
Tomasz Banasiewicz (Uniwersytet Medyczny, Poznań)
(pokaż więcej)

Leczenie trudno gojących się ran powłok po zabiegach w obrębie jamy brzusznej stanowi zawsze spore wyzwanie. Ostatnie lata obfitują w liczne badania i publikacje, które wzbogacają naszą wiedzę w tym zakresie. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać, opowie propagator nowoczesnego podejścia w tej sferze chirurgii prof. Tomasz Banasiewicz.

14.50–15.10 Ropnie odbytu: błahe czy poważne?
Małgorzata Kołodziejczak (Warszawski Ośrodek Proktologii, Szpital św. Elżbiety)
(pokaż więcej)

W tym roku wykład o tematyce proktologicznej będzie poświęcony jednostce chorobowej, z którą chirurdzy spotykają się bardzo często. Ropień odbytu, bo o nim mowa, to z pozoru błaha dolegliwość. Jeśli jednak jest niewłaściwie leczona, może się stać początkiem poważnych zdrowotnych problemów pacjenta. Tym bardziej warto wysłuchać wykładu prof. Małgorzaty Kołodziejczak.

15.10–15.30 Przezzwieraczowa resekcja odbytnicy
Marek Bębenek (Dolnośląskie Centrum Onkologii, Wrocław)
(pokaż więcej)

Poszukuje się coraz bezpieczniejszych i skuteczniejszych technik operacji osób chorych na nowotwory, także jelita grubego. Jedną z nich wydaje się taTME, której historia sięga 2009 r. Przezzwieraczowe całkowite wycięcie odbytnicy jest zabiegiem hybrydowym, łączącym podstawy TEM i TME, czyli dostępu przezodbytowego i operacji od strony brzucha z całkowitym wycięciem krezki odbytnicy. O taTME opowie Marek Bębenek, który uczestniczył w tego typu operacjach w ośrodkach zagranicznych jak i w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

15.30–15.55 Dyskusja
15.55Podsumowanie konferencji, rozdanie zaświadczeń