Ginekologia i położnictwo 2019 – XVI Krajowa Konferencja Szkoleniowa

Zaproszenie



Szanowni Państwo,

jak co roku, w imieniu Wydawnictwa Medycyna Praktyczna, redakcji dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna – Ginekologia
i Położnictwo”, kierownictwa naukowego oraz wykładowców, z wielką przyjemnością zapraszamy już po raz szesnasty
na Krajową Konferencję Szkoleniową „Ginekologia i położnictwo”. W tym roku wcielimy się w rolę „pogromców mitów”
i spróbujemy zweryfikować przekonania funkcjonujące wśród położników i ginekologów, które nie zawsze znajdują potwierdzenie w wiarygodnych i aktualnych danych naukowych..

Zgodnie z sugestiami uczestników poprzedniej konferencji wykład gościnny po raz kolejny wygłosi prof. Lil Valentin
(ze Szwecji), która tym razem omówi zasady diagnostyki endometriozy. W przeddzień konferencji prof. Valentin poprowadzi warsztat pod auspicjami grupy International Ovarian Tumor Analysis, zakończony egzaminem umożliwiającym uzyskanie certyfikatu. W ubiegłym roku zdobyło go 130 uczestników naszej konferencji! Warto skorzystać z tej możliwości.

W sesji pierwszej postaramy się zweryfikować pozapołożnicze wskazania do cięcia cesarskiego – ortopedyczne, okulistyczne i kardiologiczne oraz – coraz częstsze – psychiatryczne. Na koniec dowiemy się, czy z punktu widzenia prokuratora kwalifikowanie do cięcia cesarskiego bez wskazań medycznych rzeczywiście jest bezpieczniejsze niż podjęcie próby porodu drogą pochwową.

W następnych piątkowych sesjach poruszymy zagadnienia związane z rakiem piersi – dotyczące zarówno wiarygodnych metod diagnostycznych, jak i sprawowania opieki nad pacjentkami, które przebyły leczenie z powodu tego nowotworu
(a jest ich coraz więcej). Omówimy również kontrowersyjną kwestię, kto powinien kwalifikować do profilaktycznej ooforektomii i jak przeprowadzać ten zabieg. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy prawdą jest, że znamy zasady operowania guzów jajnika borderline, cel zlecania badań czynności nadnerczy i kryteria ich interpretacji, a także aktualne zasady diagnozowania i leczenia osteoporozy. Ponadto przedstawimy fakty i mity na temat seksualności kobiet, zagadnień ginekologii dziecięcej, diagnostyki genetycznej czy niepożądanych skutków leczenia niepłodności.

Sobota zapowiada się nie mniej ciekawie, ponieważ wykładowcy podsumują wiarygodne i aktualne dane na temat stosowania w położnictwie suplementów diety, siarczanu magnezu i progesteronu. Znów wrócimy do głównego tematu, koncentrując się tym razem na faktach i mitach w odniesieniu do echokardiografii prenatalnej, ciąż wielopłodowych oraz bankowania krwi pępowinowej. Sesja dotycząca zakażeń zawsze budzi duże zainteresowanie – w tym roku dowiemy się, jak odpowiadać na pytania pacjentek –„Czy mogę być zakażona HPV, jeśli jeszcze nie współżyłam?”, „Dlaczego antygen HBS oznaczamy przed porodem , a nie na początku ciąży?” albo „Czy konieczne jest leczenie po wykryciu Escherichia coli
w posiewie z pochwy?”. Równie interesująco przedstawia się problematyka operacji, poruszymy bowiem takie zagadnienia, jak współpraca z anestezjologiem, zakażenie ran, usuwanie macicy z szyjką lub bez niej, zbyt częste lub zbyt rzadkie wykonywanie histeroskopii, uszkodzenia przewodu pokarmowego podczas operacji chirurgicznych oraz rola operacji w leczeniu i diagnostyce niepłodności. Dotkniemy również tematyki z pogranicza chirurgii i ginekologii, jaką jest postępowanie w przypadku endometriozy głębokiej. Zaplanowaliśmy ponadto – at last but not least – sesję poświęconą nieco po macoszemu traktowanemu czwartemu okresowi porodu – wczesnemu połogowi – chcąc uzyskać m.in. odpowiedzi na pytania, jakie niesie zagrożenia i czy jest odpowiednim czasem do rozpoczęcia stosowania antykoncepcji.

Konferencji jak co roku towarzyszy wiele warsztatów – po raz pierwszy odbędzie się prowadzone przez prof. Ryszarda Porębę praktyczne szkolenie dotyczące zasad prowadzenia nieprzewidzianego porodu z położenia miednicowego. Nowością jest także kilkugodzinny warsztat z zakresu diagnostyki i leczenia chorób sromu prowadzony przez dr Ewę Baszak-Radomańską.

Mamy nadzieję, że duże grono wybitnych wykładowców, dobór tematów, szeroki wachlarz warsztatów oraz wygodne wnętrza Centrum Kongresowego ICE Kraków będą dla wszystkich uczestników - zarówno stałych, jak i goszczących po raz pierwszy - gwarancją wartościowej edukacji.

Serdecznie zapraszamy do Krakowa!

prof. dr hab. n. med. Jan Kotarskidr n. med. Monika Mazanek-Mościcka
Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji

 
redaktor naczelny
„Medycyny Praktycznej – Ginekologii i Położnictwa”
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji "Ginekologia i połoznictwo 2018".