Ginekologia i położnictwo 2016 - XIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa

Zaproszenie

Szanowni Państwo,

w imieniu wydawnictwa Medycyna Praktyczna i redakcji dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna – Ginekologia
i Położnictwo” pragnę zaprosić Państwa na XIII Krajową Konferencję Szkoleniową „Ginekologia i położnictwo”.
Tradycyjnie odbędzie się ona w Krakowie, a już po raz trzeci w światowej klasy Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Jak co roku dążymy do tego, by krakowska konferencja stanowiła wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Kierując się Państwa sugestiami, staramy się osiągnąć „złoty środek” poprzez połączenie dawki najnowszej wiedzy naukowej
z aspektami praktycznymi, zapewnienie możliwości uzyskiwania odpowiedzi na zadawane przez Państwa pytania, jak również odwołanie się do wartości będących podstawą praktykowania medycyny. Próbujemy także rozstrzygnąć ciągły dylemat – czy zaprezentować mniej dłuższych wykładów, pozwalających na pełne omówienie danego zagadnienia, czy też przedstawić więcej tematów, by uwzględnić jak najszersze spektrum trudności, z jakimi spotykają się Państwo we własnej praktyce. W tym roku wprowadzamy możliwość wcześniejszego zadawania pytań wykładowcom, za pośrednictwem poczty mailowej (ginekologia@mp.pl), co pozwoli usprawnić udzielanie odpowiedzi.

Tegoroczna konferencja jest już trzynasta. Ponieważ jednak nikt z nas nie wierzy w pecha, jej lejtmotywem będą pułapki
i najczęstsze problemy/kontrowersje, na które możemy natrafić podczas procesu diagnostycznego i leczenia naszych pacjentek. Wykładowcy w swoich prezentacjach, na podstawie danych naukowych, ale i własnego bogatego doświadczenia, udzielą cennych wskazówek, jak rozwiązywać dylematy kliniczne i unikać niepotrzebnych błędów. Ponieważ, jak mówił prof. Andrzej Szczeklik, „w gruncie rzeczy medycyna to bardzo humanistyczna nauka”, na naszych konferencjach zawsze kilka wykładów poświęcamy zagadnieniom etyczno-prawnym. W tym roku dominować będzie tematyka prawna – przedstawiona na kanwie konkretnych przypadków.

Trudno wyróżnić któreś z wykładów, ponieważ wszyscy prelegenci są wybitnymi naukowcami, bardzo doświadczonymi
w przekazywaniu swojej wiedzy, ale jako gospodarze chcielibyśmy zapowiedzieć wystąpienia zaproszonych gości zagranicznych. Pierwszym z nich jest prof. Vincenzo Berghella z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona z Filadelfii, autor licznych, publikowanych również na łamach naszego czasopisma metaanaliz z dziedziny położnictwa, który omówi zasady wykonywania cięć cesarskich (w tym tzw. trudnych) zgodnie z regułami EBM. Drugim wykładowcą jest prof. Olivier Donnez
z Awinionu, który przedstawi bogato ilustrowany wykład dotyczący praktycznych aspektów miomektomii.

Jak co roku przygotowujemy dla Państwa szeroką gamę praktycznych warsztatów, które będą się odbywać w kameralnych grupach. W tym roku zaplanowaliśmy trzy nowe warsztaty: „Biopsja gruczołów piersiowych pod kontrolą USG” – prowadzony przez dr Elżbietę Łuczyńską, kierującą bardzo popularnymi wśród ginekologów kursami Medycyny Praktycznej z zakresu diagnostyki obrazowej piersi, „Podstawowa diagnostyka onkologiczna w gabinecie ginekologicznym” – prowadzony przez prof. Ewę Nowak-Markwitz oraz „Operacje uroginekologiczne” – prowadzony przez doc. Grzegorza Surkonta, w niezwykle praktyczny sposób ujmujący różne aspekty okołooperacyjne.

W piątkowy wieczór chcielibyśmy Państwu zaproponować spektakl „Najdroższy” w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela – tym bardziej warty obejrzenia, że jego premiera odbędzie się zaledwie miesiąc przed konferencją! Zatem zapraszamy serdecznie do Krakowa, by – znów cytując prof. Szczeklika – „rozwijać swą sztukę i umiejętności”.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego

dr n. med. Monika Mazanek-Mościcka