I Międzynarodowa Konferencja PTAiIT PUŁAPKI W ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII

Rejestracja

Wydawnictwo Termedia - Dział Konferencji i Szkoleń
ul. Kleeberga 2
61-615 Poznań
tel. 61 822 77 81 w. 300, tel./fax 61 656 22 00
e-mail: szkolenia@termedia.pl
strona www: http://www.termedia.pl/Konferencje?Zaproszenie&...

Termin i miejsce

11−12.12.2015 − Mercure Kasprowy Zakopane, ul. Szymaszkowa, Zakopane, woj. małopolskie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
prof. dr hab. Krzysztof Kusza
Przewodniczący komitetu naukowego:
dr hab. Mariusz Piechota

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Bytnara 13 A /65 , 02-645 Warszawa
e-mail: ptaiit05@amp.edu.pl
http://www.ptaiit.org/

Wydawnictwo Termedia - Dział Konferencji i Szkoleń
ul. Kleeberga 2, 61-615 Poznań
tel. 61 822 77 81 w. 300, tel./fax 61 656 22 00
e-mail: szkolenia@termedia.pl
www.termedia.pl

Tematyka

Szanowni Państwo!

Rozwój technologii medycznych oraz postęp wiedzy dotyczącej patofizjologii chorób i zespołów chorobowych, diagnostyki radiologicznej, genetycznej i laboratoryjnej powodują, że lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii oraz szkolący się w tej dziedzinie coraz częściej w codziennej praktyce spotykają w salach operacyjnych, na stanowiskach diagnostycznych i stanowiskach intensywnej terapii chorych, którzy z uwagi na złożoność problemów medycznych stają się przyczyną postępowania wymykającego się z jasno opisanych zaleceń i wytycznych. Ta wciąż bardziej liczna grupa chorych zaczyna podlegać pilnej obserwacji klinicznej, gdyż wadliwe postępowanie terapeutyczne w ich przypadku może się zakończyć katastrofą medyczną lub błędem medycznym skutkującym narażeniem chorego na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. Zdarzenia te mają wyjątkowo dramatyczny przebieg podczas znieczulenia i intensywnej terapii, gdyż powikłania w tej dyscyplinie medycyny niestety kończą się nierzadko zgonem lub nieodwracalnym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Sama dyscyplina przez nas uprawiana – anestezjologia i intensywna terapia – z wyjątkową dynamiką zaczyna posługiwać się na co dzień nad wyraz wyszukanymi technologiami medycznymi, mającymi poważny wymiar inwazyjny w stosunku do chorego, pomimo że taki rodzaj postępowania staje się naszą codziennością, pomimo że nadal wielu leczonych przez nas chorych nie rokuje przeżycia i dalsze ich intensywne leczenie przyjmuje znamiona terapii daremnej.

Mnogość przypadków wymagających racjonalnych rozwiązań w zakresie postępowania na stanowisku znieczulenia wobec chorych, którzy jeszcze do niedawna byliby zdyskwalifikowani jako kandydaci do leczenia operacyjnego, wymusza na nas zrewidowanie poglądów na wiele zagadnień dotyczących bezpieczeństwa chorego w okresie okołoznieczuleniowym i okołoopracyjnym. Musimy z uwagą przyjrzeć się m.in. technikom monitorowania czynności życiowych, rozległości i celowości kaniulacji naczyń, algorytmom postępowania w poradni anestezjologicznej, protezowaniu dróg oddechowych i wentylacji mechanicznej, doborowi anestetyków i środków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane, śródoperacyjnej diagnostyce obrazowej, technikom operacji wewnątrznaczyniowych, neurochirurgicznych i procedur transplantacyjnych.

Współcześnie na stanowiskach intensywnej terapii stosujemy technologie medyczne zdecydowanie zmniejszające śmiertelność chorych, dla których nie były one dostępne jeszcze kilka lat temu. Filozofie lecznicze oparte na postępowaniu ukierunkowanym na cele, jednoczesne zastosowanie pozaustrojowych technik oksygenacji, eliminacji dwutlenku węgla, utrzymywania bilansu płynów, kontroli metabolizmu itp. są na tyle złożone, że podczas ich stosowania ex tempore powstają pułapki, których w stresie wykonywanego zawodu często trudno jest samodzielnie bezpiecznie uniknąć bez uszczerbku na zdrowiu chorego. Bez zespołów doradczych lub konferencji naukowych, podczas których będzie można przedyskutować źródła owych pułapek na podstawie opisów przypadków i współcześnie obowiązujących poglądów oraz określić zasadność postępowania leczniczego w sytuacjach niestandardowych, staniemy się bezradni wobec nawarstwiających się problemów terapeutycznych.

Zachęcam zatem Państwa do udziału w I Międzyzjazdowej Konferencji PTAiIT PUŁAPKI W ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII, którą chcielibyśmy otworzyć nowy cykl edukacyjny oparty na praktyce medycznej lekarzy specjalistów parających się na co dzień znieczuleniem i intensywną terapią.


Kierownik naukowy
prof. dr hab. Krzysztof Kusza

Punkty edukacyjne

Uczestnicy otrzymają punkty edukacyjne.

Specjalizacje

Anestezjologia i intensywna terapia