CEMED Blokady obwodowe kończyny dolnej – kurs na preparatach nieutrwalonych

Rejestracja

CEMED Sp. z o.o. Centrum Edukacji Medycznej
W. Broniewskiego 89
01-876 Warszawa
tel. 22 633 83 51, fax 22 355 85 18
e-mail: cemed@cemed.pl
strona www: http://cemed.pl/

Termin i miejsce

23.06.2016 − Centrum Szkoleniowe CEMED, Broniewskiego 89, 01-876 Warszawa, woj. mazowieckie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Zuzanna Bieńko
Przewodniczący komitetu naukowego:
Piotr Nowakowski

Organizatorzy

CEMED Sp. z o.o. Centrum Edukacji Medycznej
W. Broniewskiego 89, 01-876 Warszawa
tel. 22 633 83 51, fax 22 355 85 18
e-mail: cemed@cemed.pl
http://cemed.pl/

Tematyka

Wykorzystanie ultrasonografii w anestezji regionalnej w ciągu ostatnich kilku zyskało bardzo dużą popularność. Monitorowanie ultrasonograficzne jest obecnie coraz częściej postrzegane jako złoty standard postępowania podczas wykonywania procedur inwazyjnych, w tym blokad regionalnych. Ultrasonografia pozwala na nieinwazyjne monitorowania wszystkich etapów znieczulenia: począwszy od oceny anatomii znieczulanej okolicy ciała pacjenta, poprzez śledzenie w czasie rzeczywistym położenia igły, kończąc na weryfikacji miejsca wstrzykiwania leku znieczulającego. Dzięki temu istotnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenia skuteczności wykonywanych blokad regionalnych.

Możliwość bezpośredniej ultrasonograficznej wizualizacji nerwów, naczyń, mięśni oraz innych struktur anatomicznych otwiera nowe możliwości dla zaplanowania i skutecznego przeprowadzenia blokady regionalnej. Równocześnie dla pełnego wykorzystania możliwości jakie niesie ta nowoczesna technika fundamentalne znaczenie ma dogłębna znajomości podstaw anatomicznych oraz umiejętność przełożenia tej wiedzy na praktyczne rozumienie obrazów sonoanatomicznych widocznych na ekranie aparatu ultrasonograficznego.

Kurs, na który mamy przyjemności zaprosić Państwa jest pierwszym z cyklu szkoleń mających na celu przypomnienie fundamentów wiedzy anatomicznej niezbędnej dla skutecznego wykonywania blokad regionalnych i poświęcony jest blokadom w obrębie kończyny dolnej. Unikalną cechą tego kursu jest możliwość praktycznych ćwiczeń dla uczestników na preparatach anatomicznych. Praca z ludzkimi preparatami anatomicznymi pozwoli uczestnikom na odświeżenie wiedzy anatomicznej niezbędnej dla przeprowadzenia blokad w obrębie kończyny dolnej i odniesienie jej do uzyskanych obrazów sonoanatomicznych, a także na praktyczne przećwiczenie manipulacji igłą pod kontrolą ultrasonograficzną na preparacie anatomicznym. Uzupełnieniem ćwiczeń na preparatach są ćwiczenia sonoanatomiczne na żywych ochotnikach, pozwalające na przełożenie wiedzy anatomicznej do warunków żywego pacjenta. Gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego kursu zapewniają osoby wykładowców. Za przeprowadzenie uczestników poprzez meandry wiedzy anatomicznej odpowiedzialny będzie prof. Bogdan Ciszek – anatom i neurochirurg, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Centrum Biostruktury Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Za przełożenie wiedzy teoretycznej na praktykę kliniczną anestezji regionalnej odpowiedzialni będą doświadczeni klinicyści, praktycy metody – lekarze anestezjolodzy z wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu ultrasonografii w anestezji regionalnej: dr Piotr Nowakowski, dr. Andrzej Bieryło (Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie), dr Grzegorz Górniewski (I Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

Serdecznie zapraszam,
dr n. med. Piotr Nowakowski – kierownik naukowy kursu

Program:

8.30 Repetytorium anatomiczne: układ mięśniowy i nerwowy kończyny dolnej. Zakres unerwienia mięśni, kości i stawów
prof. dr hab. n. med. Bogdan Ciszek 90 min
10.00 Przerwa 15 min
10.15 Zasady wykorzystania ultrasonografii w procedurach inwazyjnych
lek. Andrzej Bieryło 30 min
10.45 Sonoanatomia nerwów i mięśni kończyny dolnej. Blokady obwodowe pod kontrolą USG
dr n. med. Piotr Nowakowski 60 min
11.45 Przerwa 15 min
12.00 Sonoanatomia nerwów i mięśni kończyny dolnej. Ćwiczenia na żywych modelach 120 min
14.00 Lunch 30 min
14.30 Blokady obwodowe kończyny dolnej. Ćwiczenia na preparatach 120 min
16.30 Przerwa 15 min
16.45 Wskazania i korzyści z zastosowania blokad obwodowych do zabiegów w obrębie kończyny dolnej
dr n. med. Grzegorz Górniewski 45 min
17.30 Zakończenie kursu

Punkty edukacyjne

Za udział w kursie przysługują punkty edukacyjne.

Specjalizacje

Anestezjologia, Ortopedia i traumatologia