Konferencja „Psychiatria i duchowość”

Rejestracja

Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego
ul. Doktora Józefa Babińskiego 29
30-393 Kraków
strona www: http://www.psychiatriaiduchowosc.pl/index.html

Termin i miejsce

17.11.2017 − Szpital im. Dr. J. Babińskiego w Krakowie, Doktora Józefa Babińskiego 29, 30-393 Kraków, woj. małopolskie

Organizatorzy

Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego
ul. Doktora Józefa Babińskiego 29, 30-393 Kraków
http://babinski.pl/

Tematyka

Sfera przekonań i przeżyć duchowych stanowi bardzo ważną część życia niemal każdego człowieka. U wielu osób sprawy wiary, relacji z Bogiem i wyznawanych poglądów religijnych mają duży wpływ na pozostałe aspekty życia: na relacje z najbliższymi osobami, na sposób i styl funkcjonowania w życiu, na podejmowane wybory i decyzje. Ten wpływ sfery duchowej na codzienne życie w mniejszym lub większym stopniu dotyczy większości ludzi.

Co z tego wynika, przekonania religijne i przeżycia z nimi związane często mają duży wpływ na stan psychiczny człowieka. Przekonania i przeżycia natury duchowej w znaczącym stopniu mogą wpływać na samoocenę i poczucie własnej wartości, na poczucie sensu i celu życia, na relacje z innymi ludźmi i otaczającym światem czy ogólnie na sposób postrzegania świata. Ten wpływ jest oczywiście większy i ma większe znaczenie u ludzi w ten czy inny sposób zaangażowanych religijnie.
Z tego powodu wpływ duchowości na funkcjonowanie człowieka i na jego stan psychiczny ma niebagatelne znaczenie w przypadku pacjentów leczących się u lekarza psychiatry lub korzystających z psychoterapii. Wiara i duchowość, jako ważna sfera psychiki człowieka, może – co oczywiste – wpływać na zaburzenia psychiczne, przy czym wpływ ten może być zarówno pozytywny (łagodzący objawy zaburzeń lub motywujący do leczenia) lub negatywny (nasilający objawy lub demotywujący do leczenia).

Przykłady takiego wpływu na zaburzenia psychiczne można wymieniać długo. Poglądy, przeżycia i podejmowane praktyki religijne bądź duchowe mogą poprawiać nastrój, redukować lęk, pozytywnie wpływać na samoocenę, na relacje z najbliższymi osobami, motywować do zdrowego trybu życia itp.

Niestety w pewnych okolicznościach czynniki natury duchowej mogą mieć wpływ negatywny, i to w sposób dokładnie przeciwstawny do wyżej wymienionego.

W świetle tego, jak ważny bywa aspekt duchowości dla samopoczucia, stanu psychicznego i funkcjonowania pacjenta, paradoksalny wydaje się fakt, że sprawy duchowości są zazwyczaj zaniedbywane, a często wręcz pomijane w relacji terapeutycznej lekarz – pacjent, a nawet w trakcie psychoterapii.

Jest rzeczą znamienną, że sprawy duchowości są traktowane jako temat tabu w rozmowach lekarza z pacjentem. Jest to często temat stereotypowo traktowany, z dużym dystansem, tak dużym, że w większości przypadków nie jest w ogóle podejmowany przez lekarzy. Dość powszechny jest też pogląd, że o sprawach związanych z duchowością i religią pacjent powinien rozmawiać z księdzem, a nie z lekarzem. Kolejnym charakterystycznym zjawiskiem jest przy tym fakt, że nawet jeśli pacjent skorzysta z tej wskazówki i uda się na rozmowę do szpitalnego kapelana, lekarz przeważnie i tak z tym kapelanem nie rozmawia i nie konsultuje pacjenta, mimo że rutynowo i na co dzień rozmawia o pacjencie z psychologiem, pielęgniarką czy terapeutą zajęciowym.

Konferencja „Psychiatria i duchowość” jest próbą wyjścia naprzeciw temu dystansowi. Chcemy pokazać, jak ważne są sprawy duchowości i religii zarówno w psychopatologii zaburzeń u pacjenta, jak też w jego terapii. Chcemy zachęcić lekarzy psychiatrów, ale tez psychologów i psychoterapeutów do rozszerzenia swoich horyzontów i do otwarcia się na tematykę duchowości i religii.

Nasza konferencja ma zachęcić, ale też pomóc psychiatrom, psychologom i psychoterapeutom w rozmowach z pacjentem na temat np. jego relacji z Bogiem i znaczenia tej relacji w jego życiu. Chcemy nie tylko namawiać do takiego dialogu z pacjentem, ale też zrobić krok w kierunku tego, żeby lekarz / psycholog / psychoterapeuta nie bał się takiej rozmowy i nie uważał jej za niestosowną.

Konferencja „Psychiatria i duchowość” to też zachęta do wzajemnego spotkania dwóch środowisk: środowiska lekarzy, psychologów i psychoterapeutów ze środowiskiem osób duchownych oraz teologów świeckich. Wszystko po to, żeby otworzyć się wzajemnie na siebie, nawiązać dialog, wymienić doświadczeniami. Wszakże my wszyscy mamy jeden i ten sam cel: nieść pomoc człowiekowi cierpiącemu.

Konferencja odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Szpitalu im. Dr. J. Babińskiego w Krakowie, w Sali Teatru.
Rejestracja na konferencję oraz program znajduje się stronie internetowej konferencji

Uczestnicy konferencji – lekarze otrzymują za udział w konferencji 7 punktów edukacyjnych.

Punkty edukacyjne

Uczestnicy konferencji – lekarze otrzymują za udział w konferencji 7 punktów edukacyjnych.

Specjalizacje

Psychiatria