XII Międzynarodowe Sympozjum EBHC pt. HTA: evidence and value in decision-making paradigm

Rejestracja

Stowarzyszenie CEESTAHC - The Central And Eastern European Society Of Technology Assessment In Health Care
Starowiślna 8/2
31-032 Kraków
tel. 12 357 76 34
e-mail: sekretariat@ceestahc.org
strona www: http://ceestahc.org/sympozjum.html?i1

Termin i miejsce

11−12.12.2017 − Hotel Park Inn, ul. Monte Cassino 2, Kraków, woj. małopolskie

Organizatorzy

Stowarzyszenie CEESTAHC - The Central And Eastern European Society Of Technology Assessment In Health Care
Starowiślna 8/2, 31-032 Kraków
tel. 12 357 76 34
e-mail: sekretariat@ceestahc.org
http://www.ceestahc.org/

Tematyka

Evidence Based Health Care, czyli opieka zdrowotna oparta na wiarygodnych i aktualnych dowodach naukowych coraz częściej staje się dominującym kierunkiem rozwoju systemów ochrony zdrowia na świecie. Jednocześnie z powodu wzrostu świadomości oraz coraz częstszych problemów w interpretacji wyników badań i przeglądów zaczyna się powracać do podstawowych pytań. Po latach rozwoju EBHC nadal aktualne jest pytanie czym właściwie jest evidence? Odpowiedzi szukać można od poziomu pojedynczego pacjenta (jak np. w chorobach rzadkich) do poziomu całego systemu - z naciskiem na to jakie wartości i efekty chce się osiągać.

Kolejna edycja Międzynarodowego Sympozjum EBHC w zamyśle organizatorów ma być wyjściem do dyskusji nad rozwiązaniami powstającymi w Polsce i na świecie. Obecnie wiele krajów analizuje zjawiska lub już podejmuje działania na polach objętych zakresem tematycznym:

- Rozwijanie systemów w oparciu o vaue based health care
- Zmiana podejścia do rejestracji leków ze względu na adaptive pathway i wyzwania stające przed płatnikami w Europie
- Kompleksowość i integracja opieki w ochronie zdrowia
- Wprowadzanie nowych wyrobów medycznych i sposoby ich finansowania
- Wytyczne kliniczne – metody ich tworzenia, implementacji i ocena wpływu na system
- Miejsce i rola chorób rzadkich - w tym szczególnie kwestia aktywności samych pacjentów i preferowanych przez nich rozwiązań

Rynek środków leczniczych, wyrobów medycznych i wszelkich świadczeń zdrowotnych staje się coraz bardziej skomplikowany. W tej wielopoziomowej strukturze dochodzi zarówno do współdziałania jak i rywalizacji, a konflikt interesów nie zawsze łatwo zidentyfikować. Wydaję się oczywiste, że podstawowym celem systemu ochrony zdrowia powinno być zaspokojenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, które mogą być realizowane przez profilaktykę, leczenie i monitorowanie. Każdy z krajów poszukuje rozwiązań optymalnych, nadążających za ciągle zmieniającym się otoczeniem oraz możliwościami (i kosztami) niesionymi przez nowe rozwiązania.

Celem Sympozjum jest postawienie pytań: jaki powinien być kształt systemu? w jaki sposób powinien być on finansowany? - a przede wszystkim co powinno być podstawą jego ewaluacji - koszty, efekty, wartości czy cele polityczne? Organizatorzy zachęcają do wspólnego ustalenia odpowiedzi oraz zastanowienia czy pytania te można zastosować jako długofalowy wskaźnik właściwego kierunku rozwoju i kiedy powinna nastąpić ich korekta?

Jak co roku do Krakowa zaproszono dobrany panel ekspertów z Polski i ze świata, którzy przedstawią wyniki swoich badań oraz przedstawią propozycje rozwiązań:
1. Marcin Czech
2. Zbigniew Król
3. Francis Arickx (Belgium)
4. André Broekmans (Netherlands)
5. Myriam de Chalendar (France)
6. Richard Devereaux-Phillips (UK)
7. Miloslav Klugar (Czech Republic)
8. Csilla Pozsgay (Hungary)
9. Ad R. Schuurman (Netherlands)
10. Steven Simoens (Belgium)
11. Mitchell Sugarman (USA)
12. Małgorzata Bała
13. Dominik Dziurda
14. Paulina Kieszkowska-Knapik
15. Romuald Krajewski
16. Maria Libura
17. Krzysztof Łanda
18. Filip Nowak
19. Karolina Maciorowska
20. Michał Rataj
21. Katarzyna Sabiłło
22. Andrzej Śliwczyński
23. Ewa Warmińska
24. Wojciech Wiercioch
25. Magdalena Władysiuk

Program Sympozjum zostanie zrealizowany w ciągu 2 dni w ramach 6 sesji tematycznych:
1. Kierunki zmian w systemach ochrony zdrowia – wstęp wolny na tę sesję dla wszystkich zainteresowanych
Do udziału w sesji otwierającej zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstw Zdrowia z Polski i Belgi. Przedstawią oni cele strategiczne oraz zmiany zaplanowane na najbliższe miesiące i lata. Belgia jako jeden z pierwszych krajów w Europie już od kilku lat opiera swój system o value based, można więc liczyć na szczere refleksje i doświadczenia z pierwszej ręki.
2. Adapt or not to Adapt? Adaptive Pathways: a lifecycle approach in a sustainable way
Do sesji zostało zaproszone szerokie grono interesariuszy, łącznie z pacjentami, przedstawicielami urzędów rejestracji oraz Europejskiej Agencji Leków (EMEA – European Medicines Agency) w celu omówienia problemów i wyzwań stojących przed płatnikiem.
3. Nowe rozwiązania w chorobach rzadkich
Rola Sympozjum to także wsparcie i edukacja dla zaproszonych stowarzyszeń pacjenckich zajmujących się problematyką chorób rzadkich. W ramach sesji poświęconej chorobom rzadkim przedstawiona zostanie metodyka pomiaru preferencji pacjentów oraz wypracowane we Francji praktyczne rozwiązania zapewniające kompleksowość leczenia.
4. Czy konieczne jest uregulowanie wyrobów medycznych w systemie ochrony zdrowia?
W ramach sesji zostanie podjęta dyskusja panelowa pomiędzy przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego i płatnika publicznego, ekspertami ochrony zdrowia oraz klinicystami.
5. Integracja opieki nad pacjentem – zarządzenie, finansowanie, evidence
Mimo wielu lat reform, konieczna jest dalsza dyskusja o finansowaniu świadczeń. Szczególnie przy tak dynamicznie zachodzących zmianach dotyczących sieci szpitali, wyrobów medycznych, czy zintegrowanej opieki nad pacjentami. Prezentowane w czasie Sympozjum polskie i zagraniczne przykłady systemowych rozwiązań zapewne będą dobrymi punktami oparcia dla wymiany poglądów.
6. Evidence – synthesis and translation
W świat najnowszych koncepcji wprowadzi nas sesja poświęcona syntezie dowodów naukowych i tworzeniu wytycznych. Zostaną przedstawione doświadczenia polskie i czeskie oraz wieloletnie zaangażowanie międzynarodowej organizacji Cochrane w tworzenie wiarygodnej metodyki przeglądów systematycznych.

Spotkanie w Krakowie w ramach XII Sympozjum Evidence Based Health Care w dniach 11-12 grudnia 2017 można potraktować jako okazję do wymiany poglądów, lecz także możliwość zdobycia informacji dotyczących szczegółowych rozwiązań w Polsce i na świecie.

Więcej na stronie: http://ceestahc.org/sympozjum.html?i1

Preliminary programme PDF: http://ceestahc.org/pliki/symp2017/ebhc2017_preliminary.pdf