Ciało ludzkie w badaniach naukowych - aspekty filozoficzne, prawne i społeczne

Rejestracja

Samodzielna Pracownia Socjologii Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
ul. Staszica 4-6
20-081 Lublin
tel. +48 81448 69
strona www: https://www.umlub.pl/uczelnia/struktura-organiz...

Termin i miejsce

19−20.04.2018 − Collegium Novum, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Aleje Racławickie 1, Lublin, woj. lubelskie

Komitety

Przewodniczący komitetu naukowego:
dr hab. Jakub Pawlikowski

Organizatorzy

Samodzielna Pracownia Socjologii Medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
ul. Staszica 4-6, 20-081 Lublin
tel. +48 81448 69
https://www.umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,197.html

Zakład Etyki i Filozofii Człowieka Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Lublin

Tematyka

Celem konferencji jest interdyscyplinarna refleksja naukowa nad problemami związanymi z wykorzystaniem ciała ludzkiego, w tym zwłok, narządów, tkanek, komórek, i innych rodzajów ludzkiego materiału biologicznego w badaniach naukowych w dziedzinach bio-medycznych. Rozwój banków tkanek, komórek i narządów, a także inne formy wykorzystania elementów ciała ludzkiego w działalności naukowej, niosą poważne implikacje etyczne, prawne i społeczne oraz pytania o zasady i granice działań w tym zakresie, a także odpowiedzialność badaczy i zaufanie społeczeństwa. Dotychczasowe normy etyczno-prawne dotyczące badań na ludziach okazują się niewystarczające w obliczu problemów generowanych przez nowe badania naukowe prowadzone z wykorzystaniem ludzkiego materiału biologicznego. Rodzi to konieczność wypracowania bardziej adekwatnych rozwiązań normatywnych. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia wzorców rozwiązań praktycznych przydatnych w praktyce badawczej w naukach biologicznych i medycznych.

Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy przedstawicieli nauk medycznych, biologicznych, filozoficznych, prawnych i społecznych, w szczególności osoby gromadzące ludzki materiał biologiczny, badaczy oraz przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów i organizacji pozarządowych działających w zakresie ochrony zdrowia.

Tematyka wystąpień winna dotyczyć kwestii filozoficznych, etycznych, prawnych i społecznych związanych z przeznaczeniem i wykorzystaniem w badaniach naukowych ciała ludzkiego lub jego elementów, w tym zwłok ludzkich, komórek, tkanek, narządów, „odpadów medycznych”, a także związanych z nimi danych. Zachęcamy do podjęcia problematyki:
- postaw moralnych wobec ludzkiego ciała,
- społeczno-kulturowych uwarunkowań postrzegania ludzkiego ciała i jego części za życia i po śmierci,
psychospołecznych determinant kształtujących decyzje o donacji zwłok lub dawstwie materiału biologicznego na cele naukowe,
- problemów etycznych i prawnych związanych z prawami dawców, a zwłaszcza uzyskiwaniem zgody na przechowywanie i udostępnianie ludzkiego materiału biologicznego, przetwarzaniem i ochroną danych, informowaniem o wynikach badań,
- uprawnieniami własnościowymi i komercjalizacją ciała ludzkiego oraz wyników badań,
- kształtowania odpowiedzialności badaczy i budowania zaufania ze strony donatorów, dawców i całego społeczeństwa.

Dodatkowe informacje

Udział w Konferencja jest bezpłatny, a jej organizacja odbywa się w ramach realizacji projektu „Utworzenie sieci biobanków w Polsce w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC” finansowanego ze środków MNISW.