Optymalizacja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Personalizacja kluczem do poprawy efektywności terapii

Termin i miejsce

21.11.2019 − Centrum Giełdowe, ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa, woj. mazowieckie

Tematyka

W imieniu organizatorów zapraszamy na konferencję prasową związaną z publikacją Raportu „Optymalizacja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Personalizacja kluczem do poprawy efektywności terapii”, która odbędzie się w dniu 21 listopada 2019 r. o godz. 11:30 w Centrum Giełdowym, przy ul. Książęcej 4 (poziom 0, sala Imperium) w Warszawie. Raport i konferencja zostały objęte patronatem konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków REF i kampanii społecznej "RZS - nie rezygnuj".
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, heterogenna choroba zapalna, przebiegająca z postępującą destrukcją stawów, która prowadzi do różnego stopnia upośledzenia sprawności, a w konsekwencji ma negatywny wpływ na aktywność życiową i zawodową pacjentów, stanowiąc istotny problem zdrowotny i ekonomiczny. Współwystępowanie innych chorób u pacjentów z RZS ma istotne znaczenie dla ich rokowania i wiąże się z większą śmiertelnością.

Z powodu heterogeniczności RZS pacjenci wymagają dostępu do leków o różnych mechanizmach działania, ponieważ przez całe życie mogą potrzebować zastosowania wielu terapii. Leczenie powinno opierać się na decyzjach uzgodnionych wspólnie przez pacjenta i reumatologa - brak świadomej akceptacji pacjenta dotyczącej wyboru terapii może skutkować niestosowaniem się do zaleceń lekarskich.

Raport obejmuje istotne informacje dotyczące etiologii, epidemiologii, rozpoznawania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, z uwzględnieniem najnowszych rekomendacji oraz technologii lekowych. Raport zawiera dane dot. dostępności pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów do terapii biologicznych w programie lekowym w Polsce, w tym liczby leczonych pacjentów, wielkości kontraktów na leczenie oraz oszczędności płatnika publicznego związanych z refundacją leków biopodobnych w ostatnich kilku latach, które mogą być przeznaczone na poszerzenie dostępu pacjentów z RZS do nowoczesnych i skutecznych terapii.

Z poważaniem,
dr Marcin Stajszczyk
Przewodniczący Komisji ds Polityki Zdrowotnej
i Programów Lekowych PTR

Specjalizacje

Reumatologia