Wyzwania ochrony zdrowia psychicznego w Polsce w obliczu skutków pandemii COVID-19

Rejestracja

Koło Naukowe Prawa Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Straszewskiego 25/9
Kraków
e-mail: knpm@uj.edu.pl
strona www: http://knpmuj.blogspot.com/
Zapisz się

Termin i miejsce

24.04.2021 − On-line,

Organizatorzy

Koło Naukowe Prawa Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków
e-mail: knpm@uj.edu.pl
http://knpmuj.blogspot.com/

Tematyka

Światowa Organizacja Zdrowia podała, iż pandemia COVID-19 ma negatywny wpływ na świadczenia zdrowotne ważne z punktu widzenia ochrony zdrowia psychicznego w 93% krajów na świecie – podczas gdy zapotrzebowanie na te świadczenia notorycznie wzrasta. Wśród społeczności wielu krajów nasilają się objawy depresji i zaburzeń lękowych. W Polsce natomiast wiele mówi się o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który ujawnił, że system lecznictwa psychiatrycznego dedykowany dzieciom i młodzieży wymaga poważnych zmian. W raporcie podkreślano między innymi trudność w dostępie do specjalistów oraz brak profilaktyki leczenia zaburzeń psychicznych.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 zakłada między innymi „zaliczenie ochrony zdrowia psychicznego do priorytetowych zadań polityki zdrowotnej i społecznej państwa” oraz „podjęcie deinstytucjonalizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej, tj. odchodzenie od opieki instytucjonalnej na rzecz opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności”. Dużą pomocą w ich realizacji mogą okazać się przeróżne rozwiązania technologiczne. Istnieje wiele aplikacji, które mają pomóc osobom z problemami psychicznymi. Część z nich przewidziana jest do użytku jedynie dla pacjentów, którzy otrzymują równocześnie pomoc od certyfikowanych specjalistów – jednak wiele z nich nie wymaga, aby ich użytkownicy uczęszczali jednocześnie na terapię bądź korzystali z pomocy psychiatry. W 2017 roku natomiast, amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła do obrotu pierwszy lek w USA, który pozwalał pacjentom, ich bliskim oraz lekarzom na śledzenie w aplikacji mobilnej czy pacjent przyjął lek. Zaaprobowano użycie tego rozwiązania w leczeniu schizofrenii, manii, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego oraz depresji.

Chcąc pochylić się nad tą tematyką, Koło Naukowe Prawa Medycznego UJ ma zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Wyzwania ochrony zdrowia psychicznego w Polsce w obliczu skutków pandemii COVID-19". Do udziału w Konferencji zapraszamy zarówno praktyków, jak i reprezentantów środowisk akademickich, w tym także doktorantów i studentów. Swój udział w konferencji zapowiedzieli wybitni specjaliści z dziedziny prawnych i praktycznych aspektów ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.