I Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”

Rejestracja

Warszawski Uniwersytet Medyczny
Żwirki i WIgury 61
02-091 Warszawa
tel. 225720405
e-mail: iwona.goras@wum.edu.pl
strona www: www.wum.edu.pl
Zapisz się

Termin i miejsce

23.09.2022 − Warszawski Uniwersytet Medyczny, Księcia Trojdena 2a, 02-109 Warszawa, woj. mazowieckie

Komitety

Przewodniczący komitetu naukowego:
dr n. med. Paweł Witt

Organizatorzy

Warszawski Uniwersytet Medyczny
Żwirki i WIgury 61, 02-091 Warszawa
www.wum.edu.pl

Tematyka

23 września w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ponad 300 lekarzy i pielęgniarek weźmie udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”. To pierwsza odsłona cyklu konferencji edukujących w obszarze walki z bólem w hospicjach – zarówno pod względem farmakologicznym, jak i emocjonalnym. „Rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce” – mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.
Hospicja domowe, stacjonarne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – w Polsce funkcjonuje dziś ok. 600 placówek medycyny paliatywnej. W przeważającej części sektor ten opiera się na opiece domowej realizowanej w ramach ok. 400 hospicjów domowych. Wciąż brakuje personelu medycznego, a pacjentów przybywa – sprzyja temu postępujące starzenie się społeczeństwa, wydłużenie się życia dzięki postępowi medycyny, wzrost zapadalności na nowotwory, braki kadrowe w placówkach medycznych.
- Trudno o dziedzinę tak interdyscyplinarną, wymagającą w równej mierze kompetencji specjalistycznych i predyspozycji osobowych, trudno o dziedzinę skupioną bardziej na człowieku, na pacjencie niż medycyna paliatywna – mówi dr n. med. Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej. I w tym skupieniu na pacjencie musimy na nowo podjąć dyskusję o odchodzeniu bez bólu – fizycznego, mentalnego, emocjonalnego – dodaje ekspert.

Specjalizacje

Medycyna paliatywna