VI Ogólnopolska Konferencja - Psychiatria i Duchowość

Rejestracja

e-mail: grzegorz.wachol@upjp2.edu.pl
strona www: www.psychiatriaiduchowosc.pl
Zapisz się

Termin i miejsce

24−25.11.2023 − aula i sale ćwiczeń Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Bernardyńska 3, 31-069 Kraków, woj. małopolskie

Organizatorzy

Akademia Ignatianum w Krakowie – Katedra Psychologii Religii i Duchowości
tel. 692-092-914
e-mail: kontakt@psychiatriaiduchowosc.pl

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego
https://nowa.babinski.pl/

Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Świętej Anny 12, 31-008 Kraków
tel. +48 12 422 04 11
http://www.cm-uj.krakow.pl/

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
https://upjp2.edu.pl/

Tematyka

Konferencje z cyklu “Psychiatria i duchowość” poświęcone są zagadnieniom duchowości i problemów duchowych u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz w trakcie psychoterapii. Na każdej z corocznych konferencji organizatorzy i prelegenci starają się zwrócić uwagę na niezwykle ważny aspekt duchowości pacjentów w terapii zaburzeń psychicznych.
Wydarzenie adresowane jest do lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów oraz wszystkich zajmujących się psychoterapią i pomocą psychologiczną: pielęgniarek, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych itp., a także osób duchownych zainteresowanych psychoterapią oraz problematyką zaburzeń psychicznych.

Wiodącą ideą tegorocznej konferencji jest NATURA.
W ramach tego tematu organizatorzy pragną przedstawić perspektywę antropologiczną, duchową i terapeutyczną w rozwoju psychiatrii.

W trakcie wykładów przedstawione zostaną zagadnienia lasoterapii, hortiterapii, wpływu kontaktu z ptakami na proces terapeutyczny, wybranych aspektów farmakologii (od preparatów pochodzenia roślinnego - po współczesne technologie). Będzie to również zaproszenie do refleksji nad udziałem natury w terapii, odwołując się nie tylko do Encykliki Papieża Franciszka "Laudato Si'" i zapowiadanej na październik 2023 jej kontynuacji, ale również z punktu widzenia pacjenta (uczestnika terapii) oraz z perspektywy terapeuty, poszukującego adekwatnych narzędzi terapii filozoficznej.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z wybranymi metodami muzykoterapii, medytacji, arteterapii oraz terapii realizowanej na łonie natury. Warsztaty stanową zarazem zaproszenie do dyskusji, jak w praktyce wspomóc dorastającą młodzież w kontekście wartościowego przeżywania okresu ich buntu młodzieńczego, a także jak zaradzić narastającym problemom kryzysu suicydalnego dotykającego nie tylko młodych, ale wszystkich pokoleń.