Lekarski obowiązek informacyjny 2.0

Rejestracja

Ośrodek Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej
Jana III Sobieskiego 110
00-764
tel. (22) 559-13-10
e-mail: szkolenia@nil.org.pl
strona www: https://nil.org.pl/dla-lekarzy/kursy-i-szkoleni...

Termin i miejsce

28.05.2024 − online cała Polska, 00-764

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Ośrodek Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej

Tematyka

Wykładowcy: dr Paweł Kaźmierczyk - specjalizuje się w prawie medycznym, w tym m.in. w zasadach prowadzenia działalności leczniczej, wykonywania zawodów medycznych, prawach pacjenta, badaniach klinicznych, a także prawnych zagadnieniach związanych z telemedycyną i e-zdrowiem, sztuczną inteligencją i innowacjami w ochronie zdrowia. Posiada szerokie i praktyczne doświadczenie w obszarze bieżącego doradztwa na rzecz podmiotów funkcjonujących na rynku ochrony zdrowia, szczególnie w zakresie aspektów regulacyjnych związanych z działalnością leczniczą.

Cel szkolenia:

Głównym celem szkolenia jest podniesienie wiedzy uczestników w zakresie prawnych aspektów powinności informacyjnej lekarza wobec pacjenta z uwzględnieniem nowych uwarunkowań związanych z rozwojem technologii, w szczególności telemedycyną i sztuczną inteligencją. Podczas szkolenia omówione zostaną wybrane, kluczowe regulacje prawne w tym zakresie oraz praktyczne wskazówki jak poprawnie realizować obowiązek informacyjny w dobie e-zdrowia.

Program szkolenia:

Zagadnienia wprowadzające – nowe uwarunkowania związane z obowiązkiem informacyjnym – przedstawienie zmiany modelu relacji lekarza z pacjentem. Omówienie nowych uwarunkowań związanych z powinnością informacyjną lekarza, który coraz częściej ma do czynienia z przygotowanym pacjentem, który aktywnie poszukuje informacji w Internecie lub korzysta z innych źródeł lub narzędzi.
Podstawy prawne ogólnego lekarskiego obowiązku informacyjnego – przedstawienie kluczowych regulacji związanych z lekarskim obowiązkiem informacyjnym oraz prawem pacjenta do informacji o stanie zdrowia. Omówienie deontologicznych podstaw lekarskiego obowiązku informacyjnego. Obowiązki informacyjne w szczególnych sytuacjach, np. badań klinicznych.
Zakres i sposób przekazywanych informacji – przedstawienie wytycznych dotyczących zakresu przekazywanych informacji oraz sposobu ich przekazywania, w tym podczas zdalnych połączeń telefonicznych lub komunikacji w trybie online. Omówienie znaczenia powszechnie stosowanych formularzy poinformowanej zgody pacjenta.
Osoby uprawnione do informacji o stanie zdrowia – przedstawienie przepisów oraz zasad przekazywania informacji o stanie zdrowia osobom innym niż sam pacjent, w tym postępowanie informacyjne w przypadku osób nieprzytomnych, niezdolnych do zrozumienia przekazywanych im informacji, dzieci.
Odpowiedzialność za poprawnie przekazaną informacją medyczną – przedstawienie zasad odpowiedzialności prawnej lekarza za ewentualne błędy w procesie informowania pacjenta lub innych osób upoważnionych do informacji.
Case study – omówienie wybranych orzeczeń sądowych oraz stwierdzanych przez Rzecznika Praw Pacjenta naruszeń związanych z lekarskim obowiązkiem informacyjnym. Praktyczne wskazówki co do najczęściej popełnianych błędów.
Q&A – pytania i odpowiedzi uczestników.
Do kogo kierowane jest szkolenie:

Szkolenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką lekarzy.

Szkolenie realizowane będzie w partnerstwie z NIL IN Sieć Lekarzy Innowatorów.
Wykładowcy: Paweł Kaźmierczyk

Szkolenie on-line
28.05.2024
godz : 18:00 - 20:00

Wtorki z innowacjami

Kontakt do organizatora: szkolenia@nil.org.pl

Punkty edukacyjne

2