Jak budować współpracę z pacjentem? – Komunikacja oparta na dialogu motywującym.

Rejestracja

Jana III Sobieskiego 110
00-764
tel. (22) 559-13-10
e-mail: szkolenia@nil.org.pl
strona www: https://nil.org.pl/dla-lekarzy/kursy-i-szkolenia

Termin i miejsce

29.11.2024 − Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Naczelnej Izby Lekarskiej, Sobieskiego 110, 00-764 Warszawa, woj. mazowieckie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Ośrodek Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej
Przewodniczący komitetu naukowego:
Ośrodek Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej

Tematyka

Wykładowca: dr n. hum Joanna Chylińska - adiunkt w Studium Psychologii Zdrowia WUM, psycholog zdrowia, trenerka umiejętności psychospołecznych. Odbyła szkolenie w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej, ukończyła studia podyplomowe w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego "Intra". Pracuje klinicznie na stanowisku psychologa w Hospicjum Domowym "Empatia" oraz konsultuje w Poradni Psychologicznej dla studentów WUM. Jej zainteresowania naukowe dotyczą wzmacniania kompetencji interpersonalnych personelu medycznego, wypalenia zawodowego, funkcjonowania psychospołecznego pacjentów somatycznych oraz działań promujących zdrowie w różnych grupach wiekowych. Jest autorką publikacji naukowych oraz wystąpień konferencyjnych z tego obszaru.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest wzmacnianie umiejętności uczestników w zakresie budowania współpracy z pacjentami za pomocą dialogu (wywiadu) motywującego oraz przekazanie wiedzy na temat założeń, celów oraz wybranych technik komunikacyjnych tego podejścia. Metoda ta pozwala zwiększyć efektywność oddziaływań lekarza w sytuacjach, gdzie zalecenia dotyczą zmian o charakterze długofalowym (sytuacja choroby przewlekłej lub działania prewencyjne).

Program szkolenia:

Współpraca z pacjentem:

Współpraca lekarz-pacjent – skala problemu i przyczyny trudności.
Psychologiczne modele zmiany zachowań związanych ze zdrowiem – co sprawia, że ludzie są gotowi do zmiany?
Wywiad motywujący jako narzędzie pracy lekarza

Cele i założenia wywiadu motywującego w opiece zdrowotnej
Wybrane techniki wywiadu motywującego – ćwiczenia praktyczne
Do kogo kierowane jest szkolenie:

Szkolenie kierowane jest do lekarzy, którzy w swojej praktyce mierzą się z sytuacją braku współpracy ze strony pacjentów i chcą w praktyczny sposób zapoznać się z metodą wywiadu motywującego. Szkolenie będzie miało charakter warsztatu, co oznacza, że uczestnicy będą zaproszeni do aktywnego udziału we wszystkich proponowanych aktywnościach.


Wykładowca: dr n. hum Joanna Chylińska

Szkolenie stacjonarne

29.11.2024

godz. 9:00-15:00

Kontakt do organizatora: szkolenia@nil.org.pl

Punkty edukacyjne

6