Kurs Reumatologii Praktycznej - Akademia Kości i Stawów

Rejestracja

Instytut Reumatologii w Warszawie, Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia
Spartańska 1
02-637 Warszawa
tel. 22 844 66 33
e-mail: zaklad.epidemiologii@ir.ids.pl
strona www: www.kursreumatologii.pl

Termin i miejsce

02.12.2011 − Spartańska 1, 02-637 Warszawa, woj. mazowieckie

Organizatorzy

Instytut Reumatologii w Warszawie
Spartańska 1, 02-637 Warszawa
tel. 22 844 42 41, 49
www.instytutreumatologii.pl

Tematyka

Dobra znajomość problemów reumatologii jest kluczowa dla lekarzy medycyny rodzinnej, internistów oraz pediatrów. Przynajmniej co ósmy pacjent lekarza POZ zgłasza skargi ze strony narządu ruchu. Najczęstszą ich przyczyną są: reumatyzm tkanek miękkich, zespoły bólowe (związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa i stawów) oraz osteoporoza. Nie można również zapominać, że w grupie pacjentów, którzy pozostają pod opieka POZ są też osoby z chorobami zapalnymi tkanki łącznej. Mowa tu przede wszystkim o reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole Sjögrena oraz spondyloartropatii zapalnej. Mimo powszechności występowania chorób reumatycznych w populacji kwestia ta nie jest wystarczająco prezentowana w programie studiów lekarskich oraz specjalizacji z medycyny rodzinnej, interny i pediatrii.

Kurs Reumatologii Praktycznej jest próbą poprawy istniejącej sytuacji i wsparcia lekarzy POZ w tym zakresie. Program realizowany jest od 2002 roku przez Zakład Promocji Zdrowia i Epidemiologii Chorób Reumatycznych Instytutu Reumatologii we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Stowarzyszeniem Reumatyków. Ewaluacja szkolenia prowadzona w trakcie zjazdów wskazuje na wysoki poziom zadowolenia zarówno z samego udziału w kursie, jak i zakresu przekazywanej wiedzy. Uczestnicy podkreślali, iż otrzymane informacje są niezwykle przydatne w ich codziennej praktyce.

Patronem kursu jest Krajowy Konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Witold Tłustochowicz. Program opracowany jest z myślą o przekazaniu lekarzom POZ wiedzy praktycznej dotyczącej zasad profilaktyki i leczenia najbardziej rozpowszechnionych schorzeń reumatycznych.

Kluczowe elementy wiedzy reumatologicznej dla lekarza rodzinnego, internisty i pediatry to:
• Znajomość metod diagnostycznych oraz dostępnych badań z uwzględnieniem ich właściwego doboru;
• Umiejętność leczenia oraz terapii chorych z chorobami reumatycznymi;
• Umiejętność współpracy z lekarzem reumatologiem;
• Właściwa komunikacja z chorymi.

Punkty edukacyjne

8 punktów edukacyjnych

Specjalizacje

Choroby wewnętrzne, Medycyna rodzinna, Pediatria, Reumatologia