XIII Konferencja Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego: Cukrzycy typu 1 i stan przedcukrzycowy w wieku rozwojowym

Rejestracja

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne - Sekcja Pediatryczna
strona www: http://www.13konf-polpediab.pl

Termin i miejsce

19−21.04.2012 − Hotel Sofitel Victoria, ul. Królewska 11, 00-001 Warszawa, woj. mazowieckie

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne - Sekcja Pediatryczna

Tematyka

W dniach 19–21 kwietnia 2012 r. w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie pod merytorycznym patronatem Instytutu Matki i Dziecka odbędzie się XIII Konferencja Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego pt „Cukrzyca typu 1 i stan przedcukrzycowy w wieku rozwojowym”. Cukrzyca typu 1 jest obecnie najczęstszą, nieuleczalną chorobą wieku rozwojowego. Dla specjalistów i naukowców pozostaje wielkim wyzwaniem, gdyż liczba nowych zachorowań stale wzrasta.
Podczas konferencji zaplanowane zostały wystąpienia najwybitniejszych europejskich i polskich ekspertów diabetologii dziecięcej, którzy przedstawią najbardziej aktualne doniesienia w tej dziedzinie. Najnowsze, jeszcze niepublikowane wyniki badań, zespołu Prof. R. Hovorki z Uniwersytetu w Cambridge, prowadzone nad ”inteligentną pompą insulinową”, która to nie wymaga udziału pacjenta w dawkowaniu insuliny, przedstawi Dr Małgorzata Wilińska współautor i wykonawca projektu „Close loop”.
Udział w XIII Konferencji Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zapowiedział również Prof. Thomas Danne - kierownik kliniki diabetologicznej i endokrynologicznej jednego z największych niemieckich ośrodków pediatrycznych, profesor uniwersytetu medycznego w Hanowerze. Współtwórca jednego z najważniejszych projektów mających na celu poprawę jakości leczenia dzieci z cukrzycą – SWEET Project w krajach Unii Europejskiej. W oparciu o powyższy program, na konferencji w Warszawie Prof. Thomas Danne przedstawi wykład poświęcony sytuacji dzieci i młodzieży z cukrzycą w Europie.

Podczas trzech dni konferencji przedstawione zostaną tematy z zakresu: roli nowych technologii w jakości opieki diabetologicznej, optymalizacji metod samokontroli i wizualizacji wyników glikemii, za pomocą programów komputerowych, roli nowych biomarkerów w rozpoznawaniu wczesnej fazy powikłań narządowych. Przedstawione zostaną najnowsze dane dotyczące skali problemu otyłości w Polsce i stanu przedcukrzycowego u dzieci, czynnikach płodowych wpływających na rozwój otyłości i cukrzycy w późniejszym wieku. O budowaniu wspólnej platformy w opiece nad pacjentem przewlekle chorym, prezentowane z perspektywy lekarza internisty i lekarza pediatry oraz warsztaty poświęcone m.in. edukacji w cukrzycy, insulinoterapii, żywieniu, oraz aktywności fizycznej.

Specjalizacje

Choroby wewnętrzne, Diabetologia, Endokrynologia, Pediatria