Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Funkcjonowanie szkolne dzieci i młodzieży z padaczką - aspekty medyczne, pedagogiczne i psychologiczne"

Rejestracja

Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych
Al. Dzieci Polskich 20
04-736 Warszawa
tel. 22 815 74 04
strona www: http://www.ptnd.pl/aktualnosci.php

Termin i miejsce

20.04.2012 − Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2, Kielce, woj. świętokrzyskie

Komitety

Przewodniczący komitetu naukowego:
Prof. zw. dr hab. n med. Janusz Wendorff

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych
Al. Dzieci Polskich 20, 04-736 Warszawa
tel. 22 815 74 04
www.ptnd.pl

Tematyka

Proponowany program zawierać będzie następujące zagadnienia:
a. Obecny system medyczno-edukacyjny w stosunku do ucznia chorego przewlekle z punktu widzenia Kuratorium Oświaty.
b. Epidemiologia, patogeneza padaczki i klinika padaczki (mechanizmy mózgowe, które doprowadzają do napadu padaczkowego), rodzaje napadów, od czego zależy morfologia napadu, co to jest napad padaczkowy (aura, napad, stan ponapadowy). Jakie rodzaje napadów występują najczęściej w weku przedszkolnym i szkolnym?
c. Stygmatyzacja chorych na padaczkę - problem nadal aktualny.
d. Wiedza o padaczce wśród nauczycieli, rodziców i lekarzy. Wnioski z badań populacyjnych.
e. Jaka jest etiologia padaczki u dzieci i młodzieży - napady w zależności od wieku. Najczęstsze zespoły padaczkowe u dzieci w okresie przedszkolnym i szkolnym.
f. Czynniki prowokujące do napadu i niebezpieczeństwa, na które narażony jest uczeń z padaczką w szkole lub przedszkolu. Jak można im zapobiegać, a co zrobić winien nauczyciel aby nie dopuścić do wystąpienia ataku u ucznia w szkole i przedszkolu.
g. Zasady postępowania personelu dydaktycznego przedszkola i szkoły w czasie i po napadzie padaczkowym u ucznia (film edukacyjny dla nauczycieli).
h. Padaczka a sport – jak aktywność fizyczna wpływa na możliwość wystąpienia ataku (problemy teoretyczne i praktyczne, postępowanie z uczniem chorym na padaczkę na lekcjach WF, wskazania i przeciwwskazania dla ucznia w uczestnictwie w lekcjach WF i różnych rodzajach sportu).
i. Współdziałanie personelu medycznego i pedagogicznego w stosunku do ucznia chorego na padaczkę (informacje przekazywane przez lekarza leczącego padaczkę dla nauczycieli i wychowawców i pielęgniarki szkolnej)
j. Szczepienia profilaktyczne u dzieci a padaczka.
k. Padaczka a funkcje poznawcze dziecka, padaczka u upośledzonych umysłowo. Padaczka a zaburzenia emocjonalne i zespół ADHD.
l. System edukacyjny dla dziecka chorego na padaczkę i od czego należy uzależnić jego wprowadzenie.
ł. Wskazania i przeciwwskazania uczestnictwa ucznia chorego na padaczkę w zajęciach pozalekcyjnych i innych „aktywnościach” organizowanych przez szkołę

Program nie jest zamknięty.

Specjalizacje

Neurologia dziecięca, Pediatria, Pielęgniarstwo i położnictwo

Dodatkowe informacje

Koszt uczestnictwa dla firm: 2000 zł. (stoisko) płatne na konto Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych z dopiskiem "Konferencja Kielce 20 kwietnia 2012". Nr konta: 24 1750 1019 0000 0000 0546 3424
Uwaga: Nie pobieramy opłat za uczestnictwo indywidualne