VIII Konferencji PFED Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii „Powikłania i cukrzyca – luksus posiadania wyobraźni”

Rejestracja

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
tel. 22 815 10 42, fax 22 815 12 32
e-mail: pfed@pfed.org.pl
strona www: http://www.pfed.org.pl/

Termin i miejsce

21−23.05.2013 − Międzynarodowe Targi Łódzkie, al. Politechniki 4, 93-590 Łódź, woj. łódzkie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Alicja Szewczyk

Organizatorzy

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
Al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa
tel. 22 815 10 42, fax 22 815 12 32
e-mail: pfed@pfed.org.pl
http://www.pfed.org.pl/

Tematyka

Stowarzyszenie Polska Federacja Edukacji w Diabetologii od początku swojego istnienia prowadzi szeroką działalność szkoleniową i naukową. Działania edukacyjne PFED są różnorodne i kompleksowe. Z jednej strony zmierzają do wzmocnienia kadry pielęgniarskiej, zaopatrzenia jej w specjalistyczną wiedzę i nowoczesne umiejętności, narzędzia i pomoce dydaktyczne. Z drugiej strony skierowane są do pacjentów, ich rodzin i nieprofesjonalnych opiekunów; są to akcje społeczne oraz zróżnicowane działania popularyzujące wiedzę na temat możliwości dobrego życia z cukrzycą.

Nasze stowarzyszenie zorganizuje w tym roku kolejną konferencję naukowo-szkoleniową – stanie się to już po raz ósmy. Jednak po raz pierwszy, wzorem konferencji europejskich, wpisze się ona w cykl corocznych konferencji PTD. Poczytujemy to sobie za zaszczyt. Dziękujemy Panu Profesorowi Leszkowi Czupryniakowi, Prezesowi PTD, za pomoc we wdrożeniu koncepcji połączonych konferencji PFED i PTD. Mamy nadzieję, że rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte i będzie stosowane także w następnych latach.
Podczas VIII konferencji PFED będzie mowa o powikłaniach w cukrzycy. Motyw przewodni zaplanowanych sesji i wykładów poświęconych problematyce cukrzycy i jej powikłań brzmi: „Luksus posiadania wyobraźni”. Miejmy nadzieję, że zainspiruje on ważną interdyscyplinarną dyskusję.
Ryzyko wystąpienia ostrych i postęp przewlekłych powikłań zależy głównie od kontroli metabolicznej cukrzycy. Cukrzyca to schorzenie, które wymaga od pacjenta nie tylko regularnych spotkań i konsultacji z zespołem terapeutycznym, lecz także prowadzenia systematycznej samokontroli. Pacjenci powinni nauczyć się tak kontrolować na co dzień poziom glikemii, aby w razie jej wahania móc od razu zareagować, a w przypadku wątpliwości skontaktować się ze swoim lekarzem lub osobami odpowiedzialnymi za edukację – pielęgniarkami, dietetykami i edukatorami diabetologicznymi. Cukrzyca wymaga takiej kontroli i dokładnego monitorowania, gdyż niedostatecznie „zaopiekowana” może szybko doprowadzić do wystąpienia powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Niektóre z tych powikłań mogą pojawić się błyskawicznie, z minuty na minutę, inne rozwijają się znacznie dłużej. Kompleksowe leczenie cukrzycy pozwala uzyskać doskonałe wyrównanie glikemii, zapewniając pacjentom prowadzenie normalnego życia, pozwalając na aktywność fizyczną i zawodową, realizację pasji i hobby.

Serdecznie zapraszam zespoły terapeutyczne do udziału w tym naukowym wydarzeniu.
Jestem przekonana, że proponowana tematyka konferencji pozwoli na doskonalenie warsztatu pracy z korzyścią dla jakości życia naszych podopiecznych – życia bez powikłań.
Do zobaczenia w największym zespole interdyscyplinarnym, który utworzymy podczas VIII Konferencji PFED „Powikłania i cukrzyca – luksus posiadania wyobraźni” w Łodzi 21–22 maja 2013 r.

Alicja Szewczyk
Przewodnicząca PFED

PROGRAM:

* 21.05.2013r. 11.00-18.00
I Sesja Powikłania ostre
II Sesja Powikłania przewlekłe
III Sesja Edukacja i badania naukowe
IV Sesja Warsztaty edukacyjne
V Sesja Plakatowa
Walne zebranie członków PFED

* 22.05.2012r. godz. 9.00 – 14.00
VI Sesja Prewencja cukrzycy
1. Prewencja cukrzycy typu 1
2. Prewencja cukrzycy typu 2
VII Sesja Programy prewencji cukrzycy w zapobieganiu powikłaniom
Zakończenie konferencji

Specjalizacje

Choroby wewnętrzne, Diabetologia