JAK SKUTECZNIE PUBLIKOWAĆ PRACE NAUKOWE

Rejestracja

Proper Medical Writing
Nowy Świat 35/2a
00-029 Warszawa
tel. 22 29 51 557
e-mail: mail@propermedicalwriting.com
strona www: http://propermedicalwriting.pl/

Termin i miejsce

23.11.2013 − Warszawa, woj. mazowieckie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Maria Kołtowska-Haggstrom
Przewodniczący komitetu naukowego:
Maria Kołtowska-Haggstrom

Organizatorzy

Proper Medical Writing
pl. Solny 6/7a, lokal 4, 50-061 Wrocław
tel. 71 344 25 65, fax 71 344 25 65
e-mail: mail@propermedicalwriting.com
http://propermedicalwriting.pl/

Tematyka

Podczas jednodniowego szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować pracę tak, aby została przyjęta do druku w renomowanym czasopiśmie. Zaprezentujemy rodzaje prac naukowych wraz z regułami ich konstruowania i pisania. Przedstawimy także kryteria właściwego doboru materiału oraz odpowiedniej selekcji wyników, uwzględniając różne formy ich prezentacji. Szczegółowo przedyskutujemy wszystkie elementy publikacji naukowej. Omówimy także proces wysyłania prac do druku, w tym strategię wyboru odpowiedniego czasopisma oraz przygotowanie pracy pod kątem wybranego pisma; przedstawimy wszystkie części procesu wydawniczego, a także wyjaśnimy, jak należy odpowiadać na uwagi recenzentów i przygotować kolejne wersje pracy.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz warsztatów. Warsztaty stanowią ponad 50% czasu trwania całego szkolenia i mają charakter ćwiczeń, podczas których omawiane wcześniej zagadnienia zostaną zastosowane w praktyce. Uczestnicy pracują pod kierunkiem trenerów, w niewielkich grupach, tak by w jak najbardziej efektywny, a jednocześnie interaktywny sposób doskonalić swoje umiejętności.

OPIS WARSZTATÓW

Recenzowanie i odpowiedzi na uwagi recenzentów
Uczestnicy zostaną podzieleni na małe grupy i otrzymają prace do recenzji. Ich zadaniem będzie przygotowanie szczegółowej recenzji, a następnie przygotowanie odpowiedzi na uwagi recenzenta. Grupy będą wymieniać się uwagami. W końcowej części warsztatów odbędzie się ogólna dyskusja.

Pisanie streszczenia oraz listu przewodniego
Uczestnicy w małych grupach będą mieli za zadanie napisanie streszczenia na podstawie otrzymanej pracy. Następnie streszczenia zostaną szczegółowo omówione.

Każdy uczestnik bierze udział w obu warsztatach. Grupa warsztatowa liczy ok. 15 osób, poszczególne ćwiczenia wykonywane są w podgrupach liczących ok. 4 osoby.

Kto powinien uczestniczyć?
Osoby przygotowujące się do napisania doktorskich oraz habilitacyjnych.
Osoby pracujące w zespołach naukowo-badawczych, korzystające z grantów badawczych, których wyniki należy opublikować w renomowanych pismach.
Osoby zainteresowane pracą redakcyjną (redaktorzy, recenzenci), którzy muszą wiedzieć, jak oceniać prace i które prace kwalifikować do druku.
Wszystkie osoby zainteresowane pracą naukową, które nierzadko mają problemy z publikowaniem wyników w renomowanych czasopismach z wysokim wskaźnikiem cytowań (impact factor).

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili:
- Napisać interesujące streszczenie zgodne z wymogami czasopisma, przedstawiając wyniki pracy w sposób przejrzysty, logiczny i przekonywujący.
- Przygotować w sposób optymalny pracę naukową do publikacji w uznanym czasopiśmie, maksymalnie zwiększając jej szanse na akceptację.
- Napisać list przewodni zgodnie z zasadami obowiązującymi w świecie wydawniczym.
- Krytycznie ocenić wartość artykułu, wskazując na jego słabe strony i proponując konstruktywne zmiany.
- Odpowiedzieć na uwagi recenzentów.

Trenerzy są doświadczonymi dydaktykami i badaczami z bogatym dorobkiem naukowym, którzy na co dzień zajmują się przygotowywaniem wyników badań do prezentacji oraz publikacji.

Agenda
08.15–08.30 Rejestracja i poranna kawa
08.30–09.30 Wykład 1 – Wprowadzenie: rodzaje publikacji naukowych, typy czasopism, punktacja MNiSW, impact factor, strategia wyboru czasopisma, kryteria autorstwa.
09.30–10.30 Wykład 2 – Elementy publikacji naukowej: strona tytułowa, streszczenie, wstęp, metodyka, wyniki, dyskusja (‘IMRAD, Introduction, Methods, Results And Discussion'); szczegółowe omówienie zasad przygotowania streszczenia, wstępu i metodyki.
10.30–10.45 Przerwa kawowa
10.45–11.45 Wykład 3 – Szczegółowe omówienie zasad przedstawiania wyników i dyskusji, piśmiennictwa, podziękowań oraz informacji na temat konfliktu interesów (declaration of interest/competing interest/conflict of interest/disclosure); prezentacja programów do zbierania piśmiennictwa.
11.45–12.45 Wykład 4 – Proces wydawniczy: wysyłanie pracy do publikacji (list przewodni), przebieg procesu wydawniczego, odpowiedzi na uwagi recenzentów, co robić jeśli praca zostaje przyjęta, a co jak zostanie odrzucona?
12.45–13.45 Lunch
13.45–15.45 Warsztat 1 – Recenzowanie i odpowiedzi na uwagi recenzentów
15.45–16.00 Przerwa kawowa
16.00–18.00 Warsztat 2 – Pisanie streszczenia
18.00–18.15 Zakończenie szkolenia i wręczenie certyfikatów

Punkty edukacyjne

8