Nowe podejście i kontrowersje wokół leczenia ortodontycznego

Rejestracja

ORTO-FAN KURSY
Jagiellońska 66
03-468 Warszawa
tel. 22 618 03 51, 510 072 273
e-mail: kursy@ortofan.pl
strona www: www.kursy.ortofan.pl

Termin i miejsce

08−09.03.2014 − Radisson Blu, ul. Grzybowska 24, 00-132 Warszawa, woj. mazowieckie

Organizatorzy

ORTO-FAN KURSY
Jagiellońska 66, 03-468 Warszawa
tel. 22 618 03 51, 510 072 273
e-mail: kursy@ortofan.pl
www.kursy.ortofan.pl

Tematyka

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu nowego Wykładowcę, prof. Aliego Darendelilera, częstego gościa i współpracownika uniwersytetów na WSZYSTKICH KONTYNENTACH! To dr Tiziano Bacetti namawiał nas, aby zaprosić Profesora do Polski, i po kilku latach nareszcie nam się to udało! Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kursie Profesora, na którym szeroko omówi aż 6 różnych zagadnień, które przedstawiliśmy poniżej. Kurs będzie tłumaczony symultanicznie, więc przez całe dwa dni trwania kursu będą Państwo zdobyć ogromną wiedzę i aż 14 punktów edukacyjnych.

PROGRAM KURSU
1. Modalności leczenia interdyscyplinarnego i zarządzanie przypadkami
Wykład dotyczy leczenia złożonych, interdyscyplinarnych przypadków oraz przypadków leczenia przy zastosowaniu elementów zakotwienia tymczasowego i sekwencyjnych alignerów.
Współczesna stomatologia i współczesna ortodoncja muszą wykorzystywać leczenie interdyscyplinarne; istnieją jednakże reguły i kolejność działań, których należy przestrzegać w interdyscyplinarnym leczeniu skomplikowanych przypadków. Leczenie przypadków bardzo złożonych może być prowadzone skutecznie przez połączenie doświadczenia i wiedzy wielu specjalności.
Wprowadzenie elementów zakotwienia tymczasowego zmieniło granice możliwości ortodoncji, szczególnie w dziedzinie zakotwienia, korekcji zgryzu otwartego i terapii przypadków wymagających ortognatycznego leczenia chirurgicznego.
Wprowadzenie alignerów sekwencyjnych również zapoczątkowało nową erę ortodoncji i przyczyniło się do zwiększenia liczby pacjentów, którzy mogą poddać się leczeniu. Przypadki do leczenia alignerami sekwencyjnymi należy starannie dobierać; niemniej jednak najnowsze postępy technologii oraz stosowanie miniśrub i sił magnetycznych stwarzają możliwość zaspokojenia potrzeb wszystkich lekarzy poszukujących sposobów leczenia bardziej złożonych przypadków.
2. Jak uniknąć resorpcji korzeni?
Od ponad stu lat prowadzone są szeroko zakrojone badania klinicznych i histomorfometrycznych aspektów resorpcji korzeni. Wykład omawia zakres resorpcji korzeni wywołanej różnymi siłami, towarzyszącej różnym rodzajom przemieszczeń zębów, w tym: wychyleniu doprzedsionkowemu, ekstruzji, intruzji, rotacji, zmianie torku i angulacji korzenia oraz na procesie regeneracji następującej po resorpcji korzenia; podane zostaną praktyczne wskazówki kliniczne, których przestrzeganie pozwoli uniknąć resorpcji korzeni oraz porady odnośnie do zarządzania przypadkami znacznej resorpcji korzeni.
- Jakiego rodzaju ortodontyczne przemieszczenia zębów wywołują silniejszą resorpcję korzeni?
- Jaki poziom sił stosowanych w ortodoncji jest bardziej ryzykowny pod względem zagrożenia resorpcją korzeni?
- Ryzykowni pacjenci?
- Jak zapobiegać ortodontycznej resorpcji korzeni?
3. Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie zaburzeniami oddychania związanymi ze snem, takimi jak chrapanie i obturacyjny bezdech senny (ang. OSA). stałe nosowe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (ang. CPAP) stanowi czasem wybieraną opcję leczenia, ale powodowany nim dyskomfort sprawia, że tolerancja i współpraca ze strony pacjentów są niższe od optymalnych. Istnieje więc zapotrzebowanie na inne opcje, takie jak aparaty ustne, o równej skuteczności, ale łatwiej tolerowane. Szyny wysuwające żuchwę (ang. MAS) okazały się skuteczne u 63% pacjentów z OSA. Zastosowanie aparatu stabilizującego język (ang. TSD) również dało obiecujące efekty w leczeniu OSA. Aparaty TSD są raczej zalecane pacjentom z bezzębiem oraz o złym stanie przyzębia, u których oparte na zębach zakotwienie jest niemożliwe lub ograniczone. Ortopedyczne leczenie szczęk pacjentów rosnących oraz zabiegi chirurgii ortognatycznej u pacjentów dorosłych wspomagają leczenie OSA. Prof. Darendeliler omówi różne rodzaje aparatów ustnych, ich skuteczność, występujące w krótkiej i dłuższej perspektywie efekty uboczne związane z ich stosowaniem, oraz zarządzanie nimi w praktyce klinicznej.
4. Elementy zakotwienia tymczasowego (ang. TAD) i ich nowe zastosowania
W następstwie wprowadzenia elementów zakotwienia tymczasowego laboratoria i ośrodki badawcze skupiły sie na upraszczaniu bezpośrednich i pośrednich metod zakotwienia oraz mechaniki ich działania, a także na ulepszaniu pierwotnej i wtórnej stabilności miniśrub. Na uniwersytecie w Sydney opracowano inne metody oddziaływań intruzyjnych oraz nową konstrukcję śrub, co przełożyło się na zwiększenie ich stabilności.
5. Aparat Invisalign Appliance; zastosowania i możliwości
Od wprowadzenia aparatu Invisalign w roku 1999 nastąpił znaczący postęp technologiczny i obecnie większa liczba przypadków może być leczona przy zastosowaniu termoplastycznych alignerów sekwencyjnych. Wykład omówi leczenie przypadków o stopniu nasilenia wad od umiarkowanego do silnego z zastosowaniem alignerów.
6. Zastosowanie wibracji w ortodoncji – jakie przynosi efekty?
Ostatnie badania wskazują, że zastosowanie wibracji w leczeniu ortodontycznym może skracać jego czas. Istnieją dowody na korzystne działanie wibracji na terapie ortopedyczne i ruch zębów. Podczas wykładu zostaną omówione rzeczywiste i potencjalne kliniczne zastosowania wibracji oparte o dowody.

Punkty edukacyjne

14

Specjalizacje

Ortodoncja, Stomatologia dziecięca, Stomatologia estetyczna, Stomatologia ogólna, Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Dodatkowe informacje

1800 PLN – cena promocyjna do 25 stycznia 2014

1900 PLN – cena standardowa po 25 stycznia 2014

2000 PLN – cena na 72h przed kursem