Seminarium „Statystyka w badaniach biomedycznych"

Rejestracja

StatSoft Polska Sp. z o.o.
Kraszewskiego 36
30-110 Kraków
tel. 12 428 43 00, fax 12 428 43 00
e-mail: info@statsoft.pl
strona www: www.statsoft.pl/medycyna

Termin i miejsce

14.05.2014 − Warszawa, woj. mazowieckie

Organizatorzy

StatSoft Polska Sp. z o.o.
Kraszewskiego 36, 30-110 Kraków
tel. 12 428 43 00, fax 12 428 43 00
e-mail: info@statsoft.pl
www.statsoft.pl/medycyna

Tematyka

Seminarium dotyczy odpowiedniego wykorzystania podejścia statystycznego przy planowaniu badań oraz kwestię wyboru stosownych metod opracowania zgromadzonych wyników, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród badaczy z obszaru biomedycyny. Do wygłoszenia referatów zaprosiliśmy osoby, które oprócz bardzo dobrej znajomości statystyki posiadają również bogate doświadczenie w zakresie realizacji badań empirycznych w medycynie oraz bogaty dorobek naukowy w tym zakresie. Swoją wiedzą i doświadczeniem w statystycznej analizie danych podzielą się również wykładowcy i analitycy StatSoft Polska.

Seminarium jest adresowane do pracowników uczelni medycznych i instytutów naukowo-badawczych prowadzących badania w szeroko pojętym obszarze biomedycyny oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką, która będzie poruszana w trakcie zaplanowanych wystąpień.

Wykład wprowadzający ma na celu zwrócenie uwagi na całościowy plan eksperymentu naukowego oraz wybrane praktyczne aspekty kolejnych etapów projektowanego badania w tym również najważniejsze zagadnienia statystyczne. Drugie wystąpienie będzie dotyczyć źródeł niepożądanej przez badacza zmienności wyników eksperymentu oraz statystycznym sposobom jej kontroli. Jako kolejna zostanie zaprezentowana tematyka oceny jakości programu transplantacji na przykładzie jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki. Następnie zostaną przedstawione wyniki porównania dwóch terapii stosowanych u dzieci z cukrzycą typu 1. W kolejnym wystąpieniu omówiony zostanie przykład zastosowania metod klasycznych i metod data mining do oceny kryteriów wyboru miejsca leczenia na przykładzie pacjentek ginekologicznych. Zaprezentowany zostanie również referat dotyczący zagadnienia publication bias oraz implementacja metody jego oceny w module Metaanaliza i metaregresja programu STATISTICA. Przedostatnie wystąpienie zostało poświęcone ocenie skuteczności i bezpieczeństwa probiotyków przy użyciu metaanalizy. Seminarium zakończy prezentacja nowości, które zostały dodane w najnowszej wersji Zestawu Medycznego STATISTICA.

W trakcie seminarium oraz po jego zakończeniu uczestnicy będą mieli okazję do rozmowy z zaproszonymi wykładowcami oraz analitykami StatSoft.

Zaproszeni wykładowcy i tytuły wystąpień:
Prof. Cezary Watała, Zakład Zaburzeń Krzepnięcia Krwi, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Scientia est experientia … czyli bez statystyki ani rusz Wykorzystanie metod statystycznych na różnych etapach planowania i realizacji eksperymentu naukowego w biomedycynie.

Prof. Tadeusz Grochowiecki, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Ocena jakości programu jednoczasowej transplantacji trzustki i nerki za pomocą ważonej ryzykiem metody CUSUM.

Dr hab. n. med. Wojciech Fendler, Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Statystyka w Służbie Diabetologii – Efekty Terapii Pompą Insulinową u Dzieci z Typem 1 Cukrzycy.

Dr Anna Justyna Milewska, Zakład Statystyki i Informatyki Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Analiza miejsca zamieszkania pacjentek kliniki ginekologii z wykorzystaniem analizy korespondencji, analizy koszykowej oraz metod klasycznych.

Michał Kusy, StatSoft Polska, Publication bias – jaki jest efekt chowania wyników badań w szufladzie?

Marta Kasińska, Ocena skuteczności i bezpieczeństwa probiotyków przy użyciu zaawansowanych narzędzi statystycznych.

Specjalizacje

Chirurgia ogólna, Diabetologia, Onkologia kliniczna, Specjalista medycyny ogólnej, Transplantologia kliniczna