Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nowe technologie medyczne a standardowa opieka zdrowotna”

Rejestracja

Zakład Etyki i Filozofii Człowieka Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
ul. Staszica 4/6
20-069 Lublin
tel. 0048 81 44868 50/52
e-mail: sprawmedyczna@gmail.com

Termin i miejsce

05−06.06.2014 − Lubelskie Centrum Konferencyjno-Hotelowe Victoria, ul. Narutowicza 58/60, 20-016 Lublin, woj. lubelskie

Komitety

Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
Dr Jakub Pawlikowski
Przewodniczący komitetu naukowego:
Prof. Włodzimierz Galewicz, UJ

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Bioetyczne
Grodzka 52, 31-044 Kraków
tel. faks: +48 12 4224916
e-mail: bioet@iphils.uj.edu.pl
http://www.ptb.org.pl/

Zakład Etyki i Filozofii Człowieka Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Lublin

Tematyka

Zakład Etyki i Filozofii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Interdyscyplinarne Centrum Etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Bioetyczne zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Nowe technologie medyczne a standardowa opieka zdrowotna” w ramach projektu „Sprawiedliwość w opiece zdrowotnej”.

Celem konferencji jest refleksja nad stosowaniem nowych technologii w medycynie w odniesieniu do standardowej opieki zdrowotnej w kontekście zasady sprawiedliwości. Konferencja odbywa się w ramach projektu „Sprawiedliwość w opiece zdrowotnej”.

Tematyka wystąpień konferencyjnych obejmować może następujące zagadnienia: skuteczność, bezpieczeństwo i koszty nowych technologii medycznych; podstawy wyróżniania nowych świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych; kryteria kolejności w dostępie do nowych technologii; równe traktowanie a różnorodność pacjentów; przejawy dyskryminacji w opiece medycznej; komercjalizacja w medycynie a jakość opieki i równość dostępu do świadczeń; „pacjenci bez granic” – transgraniczna opieka zdrowotna a równość dostępu i jakość świadczeń; zasada sprawiedliwości w rynkowych i egalitarnych modelach ochrony zdrowia; sprawiedliwe zasady finansowania systemu ochrony zdrowia; odpowiedzialne gospodarowanie finansami w opiece zdrowotnej; rola podmiotów samorządowych, organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych w tworzeniu sprawiedliwego systemu opieki zdrowotnej; zasada sprawiedliwości a badania naukowe w biomedycynie. Tematyka wystąpień może dotyczyć także innych kwestii związanych ze stosowaniem nowych technologii oraz kształtowaniem sprawiedliwego systemu opieki zdrowotnej zarówno na poziomie indywidualnym (dylematy etyczne „przy łóżku chorego”) jak i na poziomie systemowym.

Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy przedstawicieli nauk medycznych, filozoficznych, prawnych, ekonomicznych i społecznych. Przewidywana jest sesja plakatowa oraz sesja studencka i doktorancka.

Dodatkowe informacje

Koszty uczestnictwa w konferencji: udział w konferencji jest bezpłatny.