XI Konferencja Chirurgiczna Medycyny Praktycznej – Kraków 2018

Program



Pobierz program konferencji



Uczestnicy otrzymują 12 punktów edukacyjnych.

Czwartek, 12 kwietnia: WARSZTATY

Piątek, 13 kwietnia (rozwiń program)

9.00 Rejestracja uczestników
9.50–10.00 Uroczyste otwarcie konferencji
10.00–10.15 Wykład inauguracyjny: Jak uniknąć zdarzeń niepożądanych w laparoskopii
Krzysztof Paśnik (Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)
10.15–10.30 Wykład inauguracyjny: Co nowego w GERD?
Grzegorz Wallner (Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, Uniwersytet Medyczny, Lublin)

Sesja ICo z tą chirurgią metaboliczną
10.30–10.50 Zasady przygotowania i kwalifikacji do zabiegów bariatrycznych
Tomasz Lewandowski (Ośrodek Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Onkologicznej Pro Medica, Ełk)
(pokaż więcej)

Z każdym rokiem w naszym kraju zwiększa się popularność zabiegów z zakresu chirurgii metabolicznej. Trudno chyba wskazać inną dziedzinę chirurgii, w której można obserwować tak dynamiczną zmianę liczby wykonywanych operacji.
O tym, jak przygotować chorego do zabiegu bariatrycznego, kogo kwalifikować do operacji, a komu ją odradzić, będzie traktował wykład dr. n. med. Tomasza Lewandowskiego.

10.50–11.10 Od czego zacząć swoją przygodę z chirurgią bariatryczną
Maciej Michalik (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn)
(pokaż więcej)

Niejeden z nas, chirurgów, myśli z pewnością o tym, by do portfolio wykonywanych przez siebie zabiegów dołączyć operacje bariatryczne.
Czy aby na pewno warto się o to pokusić? A jeśli tak, to jak zaplanować pierwsze kroki, by zwiększyć szansę na powodzenie, a zminimalizować ryzyko porażki – opowie o tym jeden z pionierów chirurgii metabolicznej w Polsce prof. dr hab. n. med. Maciej Michalik.

11.10–11.30 Najczęstsze powikłania po zabiegach bariatrycznych
Piotr Myśliwiec (Uniwersytet Medyczny, Białystok)
(pokaż więcej)

Każda dobrze wykonana operacja i poprawa stanu zdrowia chorego jest dla chirurga źródłem satysfakcji. Niestety codzienność przynosi niekiedy również niepowodzenia, choćby w postaci powikłań.
O tym, które są najczęstsze w chirurgii bariatrycznej, czy i jak można ich uniknąć i wreszcie jak leczyć, gdy dojdzie do ich rozwoju, opowie ceniony wykładowca z Białegostoku prof. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec.

11.30–12.00 Dyskusja
12.00–12.40Sesja satelitarna firmy Pfizer
Profilaktyka przeciwzakrzepowa heparynami drobnoczasteczkowymi w świetle nowych doniesień naukowych
Wojciech Sydor (Szpital Uniwersytecki, Kraków)
Nowe możliwości leczenia infekcji wielolekoopornych - ceftazydym+awibaktam
Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medium, Kraków)

12.40–13.00Przerwa na kawę

Sesja IIPo co chirurgowi endoskop
13.00–13.20 Endoskopowa polipektomia od podstaw
Maciej Rupiński (Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Warszawa)
(pokaż więcej)

Wydaje się, że każdy z endoskopistów wie wszystko na temat usuwania polipów jelita grubego, a w parze z teorią idzie praktyka. Czy tak jest jednak na pewno? Zachęcamy do wysłuchania wykładu chirurga z wykształcenia, gastrologa z zamiłowania a nade wszystko cenionego endoskopisty dr. n. med. Macieja Rupińskiego, który omówi zasady klasyfikacji polipów, sposoby wykonywania endoskopowej polipektomii oraz zasady nadzoru nad chorymi po takich zabiegach.

13.20–13.40 Zabiegowe metody endosonograficzne przydatne w praktyce chirurga
Robert Staroń (Uniwersytet Medyczny, Rzeszów)
(pokaż więcej)

Endoskopowa ultrasonografia (EUS) upowszechniła się i jest dostępna w ofercie pełnoprofilowych pracowni endoskopii. Po wyniki EUS sięgają chirurdzy wykonujący zabiegi w obrębie przewodu pokarmowego. Tymczasem oprócz niepodważalnego waloru diagnostycznego na naszych oczach EUS staje się metodą w coraz większym stopniu terapeutyczną (wykorzystywaną w chorobach trzustki, dróg żółciowych czy wątroby).
O jej przydatności opowie dr n. med. Robert Staroń z prężnie działającego ośrodka rzeszowskiego.

13.40–14.00 Endoskopowe tamowanie krwawienia do przewodu pokarmowego na ostrym dyżurze
Sławomir Kozieł (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Gdy trzeba zatamować krwawienie do przewodu pokarmowego, metody endoskopowe są standardem postępowania. Dla osiągnięcia optymalnego wyniku leczenia niezbędne jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad oraz opanowanie odpowiedniej techniki postępowania.
O tym, w jaki sposób właściwie wykorzystać sprzęt endoskopowy, jak również co nowego w leczeniu tej grupy chorób, będzie traktował wykład dr. n. med. Sławomira Kozieła.

14.00–14.30 Dyskusja
14.30–15.00Sesja satelitarna firmy Ethicon
Safety in surgery - industry responsibility
Federico Bilotti (Co-Inventions; Medical Device & Diagnostic)

15.00–15.40Przerwa na obiad

Sesja III
czyli o błędach, manewrach kluczowych i pułapkach w chirurgii
15.40–16.00 Kilka zasad bezpiecznej resekcji jelita grubego
Adam Dziki (Uniwersytet Medyczny, Łódź)
(pokaż więcej)

Zabiegi resekcyjne jelita grubego należą do tych operacji, które najczęściej wykonuje się na polskich oddziałach chirurgicznych. Tym bardziej warto uporządkować swoją wiedzę i przypomnieć sobie, na jakie kwestie każdy z nas w swojej codziennej praktyce może i powinien zwracać szczególną uwagę, aby poprawić poziom bezpieczeństwa zabiegów z zakresu chirurgii jelita grubego. Opowie o tym prof. dr hab. n. med. Adam Dziki.

16.00–16.20 Kilka zasad bezpiecznej chirurgii żołądka
Wiesław Tarnowski (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa)
(pokaż więcej)

Stosowanie dobrych praktyk chirurgicznych i przestrzeganie zasad techniki operacyjnej również w chirurgii żołądka pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i groźnych powikłań, a to jeden z priorytetowych celów postępowania terapeutycznego.
Wykład prof. dr. hab. n. med. Wiesława Tarnowskiego jest propozycją dla wszystkich chirurgów, szczególnie dla tych, którzy mieli, mają lub mogą mieć w swoim portfolio operacje żołądka.

16.20–16.40 Kilka zasad bezpiecznej cholecystektomii
Mirosław Szura (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Na polskich oddziałach chirurgicznych usunięcie pęcherzyka żółciowego to bez wątpienia najczęstsza operacja, jednak zabieg ten, zwłaszcza laparoskopowy, także wiąże się z ryzykiem powikłań, które grożą tzw. kalectwem dróg żółciowych.
Wykład dr. hab. n. med. Mirosława Szury – poświęcony bezpieczeństwu cholecystektomii, do którego na całym świecie przywiązuje się dużą wagę – jest propozycją, która z pewnością zainteresuje słuchaczy.

16.40–17.00 Co dla prawnika oznacza pojęcie „bezpieczna chirurgia”?
Małgorzata Serwach (Uniwersytet Łódzki)
(pokaż więcej)

Prawnicy i chirurdzy spotykają się w dzisiejszych czasach coraz częściej. Rzadko jednak są to spotkania budzące tak pozytywne skojarzenia jak te, gdy swoje wystąpienie ma ceniony ekspert i wykładowca regularnie goszcząca na naszych konferencjach dr n. prawn. Małgorzata Serwach. Tym razem dowiemy się, co dla prawnika oznacza pojęcie „bezpieczna chirurgia” i jaki to może lub powinno mieć wpływ na naszą codzienną praktykę zawodową.

17.00–17.30 Dyskusja
17.30–17.50Przerwa na kawę

Sesja IVJak to robię
17.50–18.10 Endoskopowe balony żołądkowe w leczeniu otyłości
Anna Wiechowska-Kozłowska (Szpital MSWiA, Szczecin)
(pokaż więcej)

Jedną z metod endoskopowego leczenia otyłości jest wprowadzenie balonu do żołądka. Dziś stosuje się je najczęściej jako metodę pomostową pomocną w przygotowaniu skrajnie otyłych osób do zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości. Bywają wykorzystywane także u osób, które z różnych powodów nie decydują się na operację.
Informacjami o praktycznych aspektach związanych z wprowadzaniem i usuwaniem balonów podzieli się z uczestnikami naszej konferencji dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska, która ma bardzo duże doświadczenie w tego typu procedurach endoskopowych.

18.10–18.30 Operacja przepuklin brzusznych sposobem Ramireza
Kryspin Mitura (Szpital Miejski, Siedlce)
(pokaż więcej)

Wciąż jedynym skutecznym sposobem zaopatrzenia przepuklin brzusznych jest operacja. Jak wiemy, istnieje wiele metod leczenia operacyjnego przepuklin brzusznych. Warto zatem wysłuchać praktycznego wykładu o technice wykonania operacji sposobem Ramireza, a następnie uwzględnić go wśród metod leczenia oferowanych pacjentom w swoim miejscu pracy.

18.30–18.50 Przednia resekcja odbytnicy z wykorzystaniem telemanipulatora chirurgicznego
Sławomir Marecik (University of Illinois, Chicago)
(pokaż więcej)

Pierwszy dzień konferencji zakończy wykład polskiego specjalisty chirurgii robotowej pracującego aktualnie w USA. Chirurgia robotowa wkracza do polskich szpitali powoli, ale wraz z uwzględnieniem jej procedur w koszyku świadczeń gwarantowanych na pewno jej popularność zacznie wzrastać.
Ten wykład jest dedykowany przede wszystkim osobom interesującym się zabiegami w obrębie odbytnicy. Doskonały wgląd w pole operacyjne to niezaprzeczalny atut chirurgii robotowej i zachęta do pogłębienia wiedzy na temat anatomii tej okolicy.

18.50–19.20 Dyskusja
19.20–20.00Poczęstunek


Sobota, 14 kwietnia (rozwiń program)

Sesja VNa dobry początek dnia
9.00–9.20 O co tak naprawdę chodzi w pojęciu „chirurgia geriatryczna”
Jakub Kenig (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Polskie społeczeństwo się starzeje. Z każdym rokiem coraz większa grupa chorych w wieku senioralnym trafia także na oddziały chirurgiczne. Pacjenci w tej grupie wiekowej wymagają odpowiedniego przygotowania do zabiegu, zaś operator musi obrać odpowiednią do uwarunkowań taktykę postępowania chirurgicznego.
Na co powinien zwrócić uwagę chirurg ogólny i w czym wyraża się odrębność postępowania w tej grupie chorych – o tym i innych najistotniejszych kwestiach dotyczących pojęcia „chirurgia geriatryczna” będzie traktował wykład dr. hab. n. med. Jakuba Keniga.

9.20–9.40 Leki hipoglikemizujące i przeciwpłytkowe przed planowymi zabiegami operacyjnymi
Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medium, Kraków)
(pokaż więcej)

Obecnie bardzo duża grupa chorych przygotowywanych do zabiegów chirurgicznych przyjmuje leki z powodu cukrzycy typu 2 bądź leki przeciwpłytkowe.
Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zlecić choremu zaprzestanie ich przyjmowania, kiedy powinieneś to zrobić i czy na pewno twój pacjent będzie bezpieczny w okresie okołooperacyjnym, ten wykład jest właśnie dla ciebie.

9.40–10.00 Majaczenie i inne nagłe stany psychiatryczne po operacjach chirurgicznych
Dominika Dudek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Gdy stan chorego po zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej nagle się pogarsza, a kontakt z pacjentem staje utrudniony, pojawia się wątpliwość, czy przyczyną jest rozwijające się powikłanie czy zaburzenie o podłożu psychicznym.
O tym, jak prawidłowo diagnozować i leczyć majaczenie i inne nagłe stany psychiatryczne po operacjach chirurgicznych, opowie w swoim wystąpieniu znana i ceniona psychiatra prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek – tego wykładu nie możesz przegapić.

10.00–10.20 Nie ma takiego bólu chorego, którego chirurg nie dałby rady znieść
Mirosław Czuczwar (Uniwersytet Medyczny, Lublin)
(pokaż więcej)

Wydaje się, że o leczeniu przeciwbólowym w okresie okołooperacyjnym powiedziano już wszystko. Słusznie, wydaje się… Tymczasem codzienność pokazuje, że od czasu pojawienia się ketoprofenu na polskim rynku niewiele zmieniło się, jeśli chodzi o uśmierzanie bólu na oddziałach chirurgicznych.
Czy zatem marzenie o leczeniu operacyjnym bez bólu to wyłącznie mrzonka czy może jednak łatwy do osiągnięcia cel, który po wysłuchaniu cenionego przez uczestników konferencji wykładowcy uda się nam wszystkim zrealizować?
Posłuchaj i zacznij stosować wiedzę w praktyce!

10.20–10.50 Dyskusja

10.50–11.35Sesja satelitarna firmy MSD
Współpraca chirurga z anestezjologiem - czy to w ogóle możliwe? Poprawa pola operacyjnego w laparoskopii
Andrzej Budzyński (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
Piotr Major (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
Maciej Chruściel (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
Małgorzata Fedyk-Łukasik (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
Podczas sesji prowadzonej przez Andrzeja Budzyńskiego zostanie przedstawiony film z zabiegu bariatrycznego.

11.35–12.00Przerwa na kawę

Sesja VIRaz jeszcze o żywieniu w chirurgii
12.00–12.20 Konsekwencje operowania pacjenta niedożywionego
Stanisław Kłęk (Szpital Specjalistyczny im. Stanleya Dudricka, Skawina)
(pokaż więcej)

Choć wiele mówi się i pisze o znaczeniu interwencji żywieniowej w nowoczesnej chirurgii, to jednak w codziennej praktyce nie zawsze zdajemy sobie sprawę z konsekwencji zabiegów operacyjnych wykonywanych u osób niedożywionych.
O tym, jak przygotować chorego do operacji w obrębie przewodu pokarmowego, jakie sposoby wykorzystać, aby interwencja żywieniowa była skuteczna, i jakich błędów się wystrzegać, opowie prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.

12.20–12.40 Zabiegowe metody dostępu do przewodu pokarmowego
Marek Kunecki (Uniwersytet Medyczny, Łódź)
(pokaż więcej)

Nie zawsze prowadzenie interwencji żywieniowej jest możliwe najlepszą i najprostszą z dróg, czyli doustnie. Często jesteśmy zmuszeni skorzystać z różnych metod zabiegowych umożliwiających dostęp do przewodu pokarmowego.
O tym, na którą z nich się zdecydować, jak je prawidłowo zastosować w praktyce, opowie dr Marek Kunecki, ceniony specjalista zajmujący się tematyką leczenia żywieniowego

12.40–13.00 Powikłania żywienia pozajelitowego w praktyce chirurgicznej
Jacek Sobocki (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
(pokaż więcej)

Żywienie pozajelitowe – stosowane w uzasadnionych przypadkach – choć przynosi pacjentom niezaprzeczalne korzyści, pociąga również za sobą ryzyko powikłań.
O tym, w jaki sposób należy próbować skutecznie zapobiegać ich rozwojowi, jak je rozpoznać i jak opanować, będzie traktował wykład prof. dr. hab. n. med. Jacka Sobockiego kierującego czołowym warszawskim ośrodkiem leczenia żywieniowego.

13.00–13.30 Dyskusja

13.30–14.00Sesja satelitarna firmy Sanofi
Wytyczne profilaktyki przeciwzakrzepowej u pacjentów operowanych z powodu nowotworu

Moderowanie: Tomasz Urbanek (Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice)
Wytyczne profilaktyki ŻChZZ u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym w przebiegu choroby nowotworowej
Tomasz Urbanek (Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice)
Terapia przeciwzakrzepowa w okresie okołooperacyjnym - wybrane sytuacje kliniczne
Jarosław Woroń (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)

14.00–14.50Przerwa na obiad

Sesja VIIJak to robię
14.50–15.10 Obwodowa resekcja trzustki
Sławomir Mrowiec (Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice)
(pokaż więcej)

Wraz z upowszechnianiem się metod diagnostyki endosnograficznej i endokrynologicznej coraz częściej wykrywa się zmiany w ogonie trzustki.
O tym, jak przygotować się do ich leczenia, jak prawidłowo wykonać taki zabieg, na co szczególnie zwrócić uwagę, opowie prof. dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec.

15.10–15.30 Operacje rekonstrukcyjne odbytu
Małgorzata Kołodziejczak (Warszawski Ośrodek Proktologii, Szpital św. Elżbiety)
(pokaż więcej)

Stało się już tradycją, że na sobotniej sesji gościmy jednego z najlepszych chirurgów proktologicznych w naszym kraju w osobie prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Kołodziejczak. W tym roku ta ceniona wykładowczyni z Warszawy podzieli się z nami swoją praktyczną wiedzą na temat technik zabiegów rekonstrukcyjnych w obrębie odbytu.
Tego wykładu nie można przegapić!

15.30–15.50 Możliwości poszerzenia wskazań do zabiegów resekcyjnych z powodu nisko umiejscowionych nowotworów odbytnicy
Andrzej Budzyński (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków)
(pokaż więcej)

Nowotwory jelita grubego należą do najczęstszych nowotworów przewodu pokarmowego. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowe zaplanowanie leczenia i jego przebieg. Na pewno jednym z największych wyzwań są operacje nisko umiejscowionych nowotworów odbytnicy.
Takie zabiegi to prawdziwe chirurgiczne Himalaje, na wyprawę w które zapraszamy z prof. Andrzejem Budzyńskim.
Dla tego wykładu warto dotrwać do samego końca konferencji.

15.50–16.20 Dyskusja
16.20Podsumowanie konferencji, rozdanie zaświadczeń